Balıkesirspor’un sportif konulardan ziyade ekonomik sorunlarla gündemde yer aldığı 2016-2017 sezonun tamamlanmasının ardından sessizliğe bürünen şehirde taraftarın sabrı taşma noktasına geldi. Kırmızı-beyazlı kulübün içinde bulunduğu sıkıntılara dikkati çekmek isteyen taraftarların bugün yapmayı planladığı yürüyüş yarına ertelendi.

Spor Toto Süper Lig hedefiyle sezona başlayan Balıkesirspor, daha ilk haftalarda ekonomik sorunlarla boğuşmaya başladı. Ekonomik sorunlar nedeniyle bazı oyuncular, kulüpten ayrılırken, daha sezonun ortası gelmeden ilk iki hedefinde uzaklaşıldı.

Devre arasında herkes takıma transfer edilecek oyuncuların isimlerini merak ederken, kırmızı-beyazlı takım dağılma noktasına geldi. Alacakları nedeniyle sözleşmesini fesih ederek takımdan ayrılan Daudet N’Dongala’nın ardından Eray Ataseven’le de ipler kopma noktasına geldi.

Bu arada şehri köklü işletmelerinden birisinden gelen 5 milyon liralık sıcak para kaynağı, kırmızı-beyazlı takım için adeta ‘Can Suyu’ oldu. Başta Eray Ataseven ve Christian Bekamenga olmak üzere oyuncularına kısmi ödeme yapan Balıkesirsporlu yöneticiler, takımın dağılmasına engel oldu.

Sezonun ikinci yarısı da Balıkesirspor için çok farklı geçmedi. İlk iki hedefinin ardından Play-Off hattından da hızla uzaklaşan Balıkesirspor’un otobüsü Samsunspor deplasmanı öncesinde Akhisart yakınlarında haciz edildi. Balıkesirspor’un eski teknik sorumlusu Reha Erginer’in alacakları nedeniyle yaşanan durum, Balıkesirspor’un içinde bulunduğu sorunları gündemin birinci sırasına taşıdı.

Süper Lig hedefiyle başlayan yolculuk, ligde kalmaya sevinerek tamamlanırken, sezonun son haftaları oldukça sıkıntılı geçti. Takımın en golcü oyuncusu Christian Bekamenga, alacakları nedeniyle sözleşmesini fesih ederek, şehirden ayrılırken, Balıkesirspor, son 2 karşılaşmasına altyapı oyuncularının çoğunlukta olduğu takımlarla çıktı.

Belki de Balıkesirspor’un geride kalan sezondan elde ettiği en büyük kazanç da bu genç oyuncuların edindiği tecrübe ve her ne olursa olsun takımı bir arada tutmayı başaran Can Cangök’ün performansı oldu. Ancak takımın teknik sorumlusu Can Cangök’ün yeni sezonda görevinin başında olup olmayacağı da belirsizliğini koruyor.

Sezonun tamamlanmasının ardından Balıkesirspor Futbol Şube Sorumlusu Harun Atabay’ın Olağanüstü Genel Kurul düşüncesiyle ilgili açıklamasının dışında şehir tam anlamıyla derin bir sessizliğe büründü.

Bu sessizliğin kulübe fayda sağlamayacağını, şehri yönetenlerin ve iş adamlarının takımı yalnız bıraktığını iddia eden Balıkesirsporlu taraftarlar sosyal medya paylaşımlarıyla organize olarak, yarın akşam yapacakları yürüyüşle şehrin dikkatini kulübün sorunlarına çekme kararı aldı.

“BALIKESİRSPOR HEPİMİZİN”

Kırmızı-beyazlılar, “Bu şehir bizim. Balıkesirspor hepimizin. Siyasi düşünmeden, kişisel ilişki ve çıkarları gözetmeden, Kuva-yi Milliye ruhuna ve Balıkesirlilik efendiliğine yakışır şekilde, şehrimizin spordaki tek markası Balıkesirspor için yürüyoruz” diyerek, tüm taraftarları etkinliğe davet etti.

TÜİK Meydanı olarak bilinen 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda yarın akşam saat 22:00’de toplanacak olan taraftarların gerçekleştireceği yürüyüşe yoğun ilgi gösterilmesi bekleniyor.