Protokolün buluştuğu iftar programının ardından basın mensupları ile bir araya gelen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesirspor BALTOK’a dair önemli açıklamalar yaptı. Yıllardır boşa harcanan paraların hesabını veremeyeceğini dile getiren Başkan Yılmaz, kırmızı-beyazlı kulüpte altyapıya dönüleceğinin sinyalini verdi.

Balıkesirspor BALTOK’da önceki dönemde yapılan harcamalara değinerek sözlerine başlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Balıkesirspor BALTOK, sadece bir avukata, tek bir iş için 2 milyon 700 bin lira para ödemiş. Ben, bu parayı veren adama da bu parayı alan avukata da hesap soramıyorsam niye para bulacağım, millete neden yalvaracağım. Bir iş adamı, Balıkesirspor’a 3 milyon bağışladı diye anlatamıyorsam, bu ayıplı bir iş. Ben, niye gireyim bu işe” dedi.

Geçmişte yapılan ödemelerde şaibe olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, “3 milyon Euro birine vereceksin, 800 bin Euro menajere vereceksin, sonra birileri de diyecek ki 10 Euro menajerde kaldı, 790 bin Euro’yu buradaki adamlar paylaştı. Bu parayı da şehrin imkanlarını kullanarak, belediye başkanı olarak ben dağıtacağım. Ben, bu işte yokum. Ben, kendime laf getirecek bir iş yapmam” dedi.

“ÖYLE HEVESİMİZ OLMASIN”

Bu sorunların tekrar yaşanmaması için gerekli planlamayı yaptıklarını belirten Başkan Yılmaz, “Balıkesir Üniversitesi, Bandırmaspor, Edremitspor işin içine girecek. Dışarıdan futbolcu bulmayacağız. Kendi şehrimizin futbolcuları ile 1. Lig’de oynayamıyorsak öyle hevesimiz olmasın” dedi.

Balıkesirspor BALTOK’da transfer edilecek oyuncu sayısının en aza indirilmesi gerektiğini dile getiren Yücel Yılmaz, “Bir kere futbolcu transferi en az olacak 1 kişi, 2 kişi. Bunu Edremitspor’dan, Bandırmaspor’dan transfer edeceksin. Burada kondisyonu yükseltecek akademik kadro oluşturacaksın. Tek bir antrenör ile değil, tam bir kadroyla. Beslenmesinden koşusuna kadar çocuğu yetiştirip, alt liglerde oynatacağız” dedi.

KAYNAK KULLANIMI İÇİN YENİ DÜZENLEME

Para harcamaları için yeni bir sistem oluşturacaklarını ifade eden Başkan Yılmaz, “Bizim BALGÜÇ Vakfımız var. Ben para vereceksem BALGÜÇ Vakfı’na veririm, Balıkesirspor’a vermem. Oradaki akil insanlar derler ki Bandırmaspor’a şu kadar, Balıkesirspor’a şu kadar verelim. Gayri meşru neye kime nasıl para harcandığı bir sisteme dur demek lazım” dedi.

Yarın yapılacak Olağanüstü Genel Kurul’da Balıkesirli iş adamlarının kulübe sahip çıkacağına inandığını belirten Başkan Yılmaz, “Balıkesirspor’a siyaset üstü yaklaşılacak. Bu, Yücel Yılmaz’ın derdi değil. Balıkesirspor sevdamız ama doğru kurumsallaşmayan bir şey sürdürülebilir değil. Ben, bu şehrin şehr-i eminiyim. Kaynakları doğru şekilde aktarmalıyız” dedi.

“BALIKESİR ÇOCUKLARI, KABİLİYETSİ Mİ?”

Balıkesirspor’un geleceği doğrultusunda ortak akılla hareket edileceğinin altını çizen Başkan Yılmaz, “Biz, meclisimizde CHP’lisi, MHP’lisi alacağımız karar ile BALGÜÇ’e arsa devredeceğiz. BALGÜÇ bunun üstüne hayır toplar, bina yapar. Sonra buranın kiralarını düzenli olarak Balıkesirspor’a verir. Balıkesirspor yönetimi niyeti bozarsa parayı keser. Bunlar akil insanlar. Cami, lise yaptırmış, takıma göğüs reklamı veren insanlar. Şu andaki sistem ben yemedim sen ye. Alttan adam yetişmiyor, üstten adam yetişmiyor paranın nereye gittiği belli değil. Mantık silsilesi yok. Niye yabancı oyuncu oynuyor. Balıkesir çocukları kabiliyetsiz mi? iyi eğitim ve alt yapıyı yapacağız bunu başaracağız” dedi.