Hafta sonu futbol heyecanının zirve yaptığı amatör futbol karşılaşmalarının oynandığı statlarda son günlerde uygulanan taraftar yasakları kafaları karıştırıyor. Bazı yetkililerin yerine getirmeye çalıştığı uygulamalardaki çifte standart ise yaşanan karmaşayı artırmaktan başka bir işe yaramıyor. Basın mensuplarına “En fazla 2-3 gazeteci olacak” diyerek sınır çizme gayreti içinde olan görevlilerin ihmal ettiği alanlarda yetkisiz kişilerin bulunması ise o bölgeyi mayın tarlasına çeviriyor.

Balıkesir Süper Amatör Lig 3. Hafta mücadelesinin sahne olduğu Uğur Grup FK-1966 Edremitspor karşılaşması öncesinde İl Spor Güvenlik Kurulu tarafından konuk takım taraftarlarının Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri’ne alınmaması yönündeki kararına rağmen, bazı Edremit protokol üyeleri ve 1966 Edremitspor yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra tribündeki çok sayıda misafir takım taraftarının da maçı izleyerek, yeşil-sarılı takımlarına destek vermesi ortaya ciddi bir çelişki çıkardı.

Bu karşılaşmadan önce de Balıkesir Süper Amatör Lig 2. Hafta’sında Edremit Şehit Hamdibey Stadı’nda oynanan 1966 Edremitspor-Burhaniye Belediyespor karşılaşmasından önce toplanan Edremit İlçe Spor Güvenlik Kurulu da konuk takıma taraftar yasağı koymuştu. Stadın fiziksel şartlarını öne süren Kurul, deplasman taraftarlarına ayrılan bölümde gerekli düzenlemeler yapılıncaya kadar bu durumun devam edeceğini de aynı kararda duyurdu.

OYUNUN RUHUNA AYKIRI

Tüm yurtta olduğu gibi Balıkesir’de de amatör futbol müsabakalarının oynandığı statları şartları yakinen bilinmesine ve yıllardır bu anlamda herhangi bir düzenleme yapılmaması karşılık, sorunun yasaklar konularak çözülmesi, futbol ruhunun temeli olan ‘Seyir Zevki’ ilkesine ters düşüyor.

Bu nedenle, yasak ve sınırlama kolaycılığına kaçan yetkililerin bu alışkanlıklarından vaz geçerek, Balıkesir’de amatör futbolun kalbi olan Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri başta olmak üzere tüm statlardaki fiziksel şartları gözden geçirip, gerekli revizyonu acilen yapması ve yasakçı anlayışı ortadan kaldırması gerekiyor.

Hemen her statta yaşanan deplasman tribünü sorunlarını ortadan kaldırılması, bu tribünlerin deplasman taraftarlarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmesi, konunun sportif tarafından önce temel insani kurallar açısından ön plana çıkıyor.

SEYİRCİ GÖZ ARDI EDİLİYOR

Futbola her ne kadar spor ve sağlık ilişkisinden yola çıkan gözlerle bakılsa da oyunun ruhunu seyir zevki, sağlık ve güvenlik unsurlarının oluşturduğu herkesçe biliniyor. Buna rağmen, sağlık tedbirlerine çok da aldırış etmeyen yetkililer, futbolun olmazsa olmazı durumundaki seyircileri de kolayca gözden çıkarıyor.

Futbol, hiçbir zaman sahada ter döken 11’er oyuncunun, kulübede ya da tribündeki 3-5 teknik adam veya yöneticinin egolarını tatmin edeceği bir spor aktivitesi olmamıştır. Bu nedenle kahve köşesinde oturmak yerine maç seyretmek, takımına destek olmak isteyen kişilerin kendi sahalarında veya deplasmanda bu keyiften mahrum kalmamasını sağlamak yetkililerin birinci görevi olmalıdır.

Elbette hayatın her aşamasında olduğu gibi belli kurallar çerçevesinde oynanan futbolun seyircisi de bu kurallara uyacak. Uymayanlar cezalandırılacak. Yetkililer de ya aldıkları kararı uygulayacak ya da uygulayabilecekleri kararlar alacak. Aksi halde Uğur Grup FK-1966 Edremitspor karşılaşmasında olduğu gibi sakil görüntülerin ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor.

ÇİFTE STANDART OLMASIN!

Kurallar uygulanırken yaşan çifte standartlı yaklaşımlar ise zaman zaman sinirlerin gerilmesine ve hesapta olmayan tartışmaların ortaya çıkması sebep oluyor.

Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri’nde taraftardan arındırılması gereken bölgeye birçok kişi herhangi bir görevi olmaması rağmen elini kolunu sallayarak, giriyor ve skorbordların olduğu alandan maç izlemeyi marifet sayıyor.

TALİMATLAR NE DİYOR?

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yayınlanan 2019-2020 Sezonu Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar’ın ‘Sahaya Girecek Görevliler’ bölümünde “Amatör Futbol lig müsabakalarının oynandığı saha ve stadlarda görevli temsilci, gözlemci, denetçi ve saha komiseri dışında görevli personel, Gençlik ve Spor İl Müdürü ve Şube Müdürü, TFF Bölge Müdürü, TFF Amatör İşler Kurul Üyeleri, ASKF Başkanı, İl Hakem Kurulu Başkanı ve Futbol İl Temsilcisi sahaya girebilirler” ifadesine yer veriliyor.

ABESLE İŞTİGAL ETMEYİN!

Bunların dışında emniyet güçleri ve kurallara uymak şartıyla basın mensupları bu alana girebiliyor. Ancak, herhangi bir görevi olmayan birçok kişi burada bulunmasına rağmen, basın mensuplarının kimlik kartı veya yeleği ile uğraşılıp, “En fazla 2-3 gazeteci olacak” denilerek kural uydurulmaya çalışılması ise abesle iştigal etmekten öteye geçmiyor.

MAYIN TARLASI

Diğer taraftan takımların kullandığı soyunma odalarının önünde bulunan alana da yetkisiz kişilerin bulunması o bölgeyi mayın tarlasına çeviriyor. Özellikle oyundan atılan oyuncular ve tribüne gönderilen teknik adamların bu alandan, hatta açık olan kapıdan girerek neredeyse sahanın içinde maç izlemesinin önüne geçilmesi gerekir ki önümüzdeki haftalarda istenmeyen olaylar yaşanmasın.