İstanbul’da yarın başlayacak 55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun (TUR 2019) tanıtım toplantısı yapıldı. TUR 2019’un Çanakkale-Edremit ve Balıkesir-Bursa etaplarına Balıkesir ev sahipliği yapacak.

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun (TBF) 1963 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlediği ve bu sene üçüncü kez en üst yarış kategorisi olan ‘UCI World Tour’ takviminde yer alan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun basın ve takımların tanıtım toplantısı İstanbul’da gerçekleşti.

Yarın saat 11.00’de Sultanahmet’teki Ayasofya Müzesi’nin önünden verilecek startta 17 takım sporcuları ilk etap olan İstanbul-Tekirdağ arasında pedal basacak.

1963’te ‘Marmara Turu’ adıyla başlayan, 1965’te uluslararası nitelik kazanan ve sonraki sene ilk defa Cumhurbaşkanlığı makamı himayesinde gerçekleştirilen yarış, 55’inci yılında yine Marmara Denizi çevresinde, ilk rotasına benzer bir güzergahta koşulacak.

Altısı World Tour takımı olmak üzere 17 takımdan 119 bisikletçi, yarış boyunca iki defa kıta değiştirecek. İstanbul’dan yola çıkarak Tekirdağ üzerinden tarihi Gelibolu Yarımadası’nda şehitlere selam duracak yıldız sporcular, Avrupa’dan Asya’ya geçecek.

Edremit, Balıkesir ve Bursa’nın ardından ‘Kraliçe Etap‘ta geçilecek Kartepe tırmanışı büyük ihtimalle TUR’un kazananını belirleyecek. Sakarya ve Kocaeli üzerinden gerçekleştirilecek son etapta ise bisikletçiler Avrasya Tüneli’nden geçerek Sultanahmet Meydanı’nda finiş görecek.

İstanbul’da bir otelde düzenlenen basın ve takımların tanıtım toplantısına Cumhurbaşkanlığı İdari ve Mali İşleri Başkanı Mahmut Kazan, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, UCI Yarış Komiseri Roland Hofer, Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, Yarış Direktörü Berat Alphan ve davetliler katıldı.

MAHMUT KAZAN: HEYECANIMIZ BÜYÜK

Cumhurbaşkanlığı İdari ve Mali İşleri Başkanı Mahmut Kazan, turun bu yıl değişik rotada yarışmasından dolayı son derece heyecanlı olduklarını ifade ederek, “Türkiye’nin tanıtımı için yapılan bu organizasyon dünyanın en prestijli organizasyonudur. Yabancı sporcuları yeni İstanbul havalimanında karşıladık. Ayrıca gurur ve heyecan duyduk. Yeni havalimanımızda böyle yabancı takımları tarafından ilgi ile takip edilmiş oldu. Turumuz Ayasofya müzesi önünden start alıp yine altı gün içinde burada sona erecektir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da başarı dileklerini size sunmak isterim. Ayrıca sponsorlarımıza da verdikleri destekten ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

GENÇLİK VE SPOR BAKAN YARDIMCISI YERLİKAYA: TURUN ÇAPI GENİŞLEMELİ

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya,  turun çapının genişlemesi konusuna değinerek şunları söyledi: “Mücadele edecek sporcularımızdadır artık söz. Kıtalararası yapılan bu tek organizasyonu düzenlemenin mutluluğunu bir kez daha yaşıyoruz. Kabuğuna artık sığmayan bir etkinlikle yine baş başayız. Artık mızrak çuvala sığmıyor. Bunu genişletmek için uğraşmalıyız. Spor insanlarım birbirinden kaynaştığı dil, din ayırt etmeksizin yaptığı büyük etkinliktir. Bisiklet alanlarının geliştirmesi talimatı bizzat Sayın Cumhurbaşkanı tarafından verilmiştir. İllerde bu organizasyona destek olan tüm çalışanlara ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve sporculara başarılar diliyorum.

ROLAND HOFER: KARTEPE’DEKİ TIRMANMA ETABI GENEL FERDİ KLASMAN BİRİNCİSİNİ TAYİN EDECEK

Dünya Bisiklet Birliği (UCI) Yarış Komiseri Roland Hofer, geçtiğimiz sene turda büyük aşama kaydedildiğini dile getirerek, “Yaklaşık 25 yıl önce gelmiştim Türkiye’ye. O zamanki organizasyonla, bugünkü organizasyon arasında büyük fark var. Elbette bunda Yarışın UCI takvimine girmesinin önemi büyük. 17 takımla yarış başlayacak. Yeni bir ortam var. Marmara Denizi’nin etrafını dolaşacağız. Türk Milli Takımını da burada görmek çok güzel. Bu yıl Edremit’ten, Balıkesir’e bir transferimiz olacak ve tek transferle yarışı bitireceğiz. Bilindiği gibi geçen yıl fazla bir transfer yaşamıştık. Tırmanış etabının da çok zor geçeceğini umuyorum. Kraliçe etapta Genel Klasman birincisinin de belli olacağını umuyorum. Herkese başarılar diliyorum” diye konuştu.

BİSİKLET FEDERASYONU BAŞKANI KÜÇÜKBAKIRCI: SÖZÜMÜZÜ TUTTUK

Göreve gelirken Türkiye’de ayak basmadık yer bırakmayacaklarının sözünü verdiklerini hatırlatan Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, “Yaklaşık yarım asırlık geçen bir organizasyonla karşı karşıyayız. 1965 yılından bu yana aralıksız devam ediyor. Ben de bu yeni rotamızda epey pedal çevirmiş biriyim. Göreve geldiğimiz zaman ayak basmadık yer bırakmayacağız demiştik. İşte buyurun huzurunuzda yeni parkur ve yeni heyecan. Biz sözümüzü tuttuk. Bu nostaljik Tur’umuzun yeni bir soluk getireceğinden hiç şüphemiz yok. Dünyanın tek kıtalararası organizasyon yapan ülkesiyiz. 17 takımın sporcuları şimdi yeni parkurda Türkiye’nin yeni doğasıyla baş başa kalacak. Bu yıl Tour de France koşmuş, Giro’da (İtalya Turu) yer almış çok güçlü pedallar var. Sponsorlarımızın öneminin büyük olduğuna inanıyorum. Bu destekçilerin de artacağından hiç şüphem yok” dedi.

Başkan Küçükbakırcı daha sonra kendisi ile bu turda 50 önce koşmuş sporcuları tanıttı. Nostaljik Marmara Turu’nu 50 yıl önce koşan sporculardan bazıları şöyle: Kenan Yastıman, Gürol Atasoy, Bekir Kıvanç, Ahmet Akyürek ve Ferhunde Öğünç. Dünyada bisiklet üzerinde hala 80 yaşın üzerinde koşmuş birçok sporcu olduğuna değinen Başkan sözlerini tamamladı.

YARIŞ DİREKTÖRÜ BERAT ALPHAN YENİ PARKURU TANITTI

55’nci Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Yarış Direktörü Berat Alphan da yeni nostaljik rotayı tanıtan bilgiler vererek parkur içindeki prim kapıları, etaplar ve lider formaları hakkında bilgi verdi. Alphan, yeni parkurun yeni heyecan getireceğini ve görülesi yerlerle Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nin dünyaya tanıtılacağını ifade etti.

55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun etapları ve mesafeleri şöyle:

1’nci Etap: İstanbul-Tekirdağ (156,7 kilometre)

2’nci Etap: Tekirdağ-Eceabat (183,3 kilometre)

3’ncü Etap: Çanakkale-Edremit (122,6 kilometre)

4’ncü Etap: Balıkesir-Bursa (194,3 kilometre)

5’nci Etap: Bursa-Kartepe (164,1 kilometre)

6’ncı Etap: Sakarya-İstanbul (172,4 kilometre)