ÖZEL HABER – İlk 4 haftasını geride bırakan TFF 1. Lig’de mücadele eden hemen her takım gibi Balıkesirspor da tribünlerinin dolu olduğu eski günleri dört gözle arıyor. Bu tabloda, takımların başarısı ve Passolig uygulamasının olduğu kadar günden güne ağırlaşan 6222 Sayılı Kanun’un getirdiği yaptırımların da etkisinin büyük olduğu gözlemleniyor.

TFF 1. Lig 2019-2020 Sezonu’na ekonomik sorunlar ve transfer yasağı ile başlayan, ilk 3 maçına genç oyuncuların ağırlıkta olduğu bir kadro ile çıkan Balıkesirspor, 4. Hafta mücadelesinde konuk ettiği Ümraniyespor’u da 2-0 mağlup ederek, sezonun ikinci galibiyetini alıp, 6 puana ulaştı.

Alınan sonuçlar kadar ortaya konan oyun anlayışı, kırmızı-beyazlı taraftarların beğenisi ve desteğini kazanırken, bu tablonun mimarı olarak görünen Balıkesirspor teknik patronu Ali Tandoğan’ın şehirdeki popülaritesini de hızla artıyor.

Balıkesirspor’un amatör liglerde mücadele ettiği dönemde bile takımını yalnız bırakmayan kırmızı-beyazlı ekibin taraftar grubu 10KolikleR ise sahada ter döken oyuncuların ateşleyici gücü olmaya devam ediyor. Ümraniyespor müsabakasının 10. dakikasında yaptıkları görsel şov ve tezahüratla dikkatleri üstüne çekmeyi, başaran 10KolikleR, tribünlerdeki diğer taraftarların da hareketlenmesini ve coşkuya ortak olmasını sağlamakta zorlanmadı.

Tüm bu olumlu görüntüye rağmen, tribünlerdeki seyirci sayısının azlığı ise dikkatlerden kaçmıyor. Ancak bu sorun, Balıkesirspor gibi TFF 1. Lig’de mücadele eden diğer takımların maçlarında hatta Süper Lig karşılaşmalarının büyük çoğunluğunda da karşımıza çıkıyor. Boş tribünler, adeta futbolumuzun ayrılmaz bir parçası oldu.

Futbol seyircisinin azalması Passolig uygulaması ile birlikte başlamasına rağmen, tek etkenin elektronik bilet satışı olduğunu söylemek mümkün değil. Uygulamaya geçtiği günden bu tarafa yapılan düzenlemelerle cezaların ağırlaştırıldığı 6222 Sayılı Kanun da bu azalmanın başta gelen faktörleri arasında sayılıyor.

BAŞARIYLA DOĞRU ORANTILI

Bununla birlikte takımların ortaya koyduğu mücadele ve başarı grafiğinin yükselmesi halinde ise tribünlerin doluluk oranının doğru orantılı olarak yükseldiği de konunun bir diğer gerçekçi tarafı olarak görünüyor.

Balıkesirspor’un TFF 1. Lig’de şampiyon olduğu ve Passolig uygulamasının henüz başlamadığı 2013-2014 Sezonu seyirci sayılarını inceleyecek olursak, kırmızı-beyazlı taraftarların maç başı 9 bin 394 seyirci ortalamasına ulaştığını ve Balkes’in kendi sahasında oynadığı maçları toplam 150 bin 300 kişinin izlediğini görüyoruz.

Sezonu ikinci sırada tamamlayıp, Süper Lig’e yükselmeyi başaran Balıkesirspor’un Passolig uygulamasının da başladığı 2014-2015 Sezonu seyirci sayısında ise önemli bir düşüş yaşandı. Kırk yıl sonra ikinci kez en üst ligde mücadele eden kırmızı-beyazlı ekibin kendi sahasında oynadığı maçları toplam 88 bin 700 seyirci izlerken, maç başı seyirci ortalaması da 5 bin 544’e geriledi.

TAKIMIN DÜŞÜŞÜ, SEYİRCİ SAYISINA YANSIDI

Balıkesirspor’un Süper Lig’e veda ederek yeniden TFF 1. Lig’e dönmesiyle birlikte de seyirci sayısındaki düşüş devam etti. 2015-2016 Sezonu seyirci ortalaması bin 838’e gerileyen Balkes, 2016-2017 Sezonu’nda bin 314 maç başı seyirci ortalamasında kaldıktan sonraki sezonlarda ise 800 seyirci ortalamasına kadar geriledi.

PASSOLİG’İN ETKİSİ BÜYÜK OLDU

Ligdeki seyirci sayısının düşüşünün Passolig‘e bağlanmasına hak verdiklerini dile getiren Passolig Genel Müdürü Ceyhun Kazancı, “Passolig öncesinde Süper Lig’de seyirci ortalaması 10 bin 500’dü, uygulamanın ertesi yılı 2014-2015 sezonunda seyirci sayısı 6 bin 500’e kadar indi. Bunu Passolig’e bağlamak doğru mudur? Çok doğrudur. Passolig burada bir numaralı etkendir, bunu inkar etmek doğru olmaz” diyerek, eleştirilere haklı buldu.

Bununla birlikte son dönemde seyirci sayısında önemli artışlar da yaşandığını belirten Ceyhun Kazancı, “Devletimizin çok ciddi stadyum yatırımları oldu. Son yıllarda neredeyse her yıl 3-5 stat açıldı. Ülkemizde birçok takımın stadyumu yeni yapıldı. Passolig’in ilk başladığı dönemlerde bu statların birçoğu açılmamıştı. Yeni statlar açıldıktan sonra her takımın seyirci sayısını yukarı çektiğini gördük. Yıllar ilerledikçe kart sayısı da çok ciddi sayılara ulaştı” dedi.

6222 SAYILI YASA TARTIŞILMAYA DEVAM EDİYOR

2011 yılında yürürlüğe giren ve geçtiğimiz günlerde yapılan yeni düzenlemeler ile kapsamı genişletilen 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun, özgürlükleri kısıtladığı gibi “ölçüsüz” cezalar getirdiği gerekçesiyle tartışılmaya devam ediyor. Kanunun zorunlu kıldığı ve 2014 yılından bu tarafa yürürlükte olan Passolig uygulamasıyla gündeme gelen kişisel verilerin gizliliğine ilişkin tartışmaların alevi de bir türlü sönmüyor.

“SEN YOKSAN, BİR EKSİĞİZ”

Tüm bu gerçeklere ve Balıkesirspor’un içerisinden geçtiği sıkıntılı sürece rağmen, takımını yalnız bırakmayan kırmızı-beyazlı taraftar grubu 10KolikleR, “Sen yoksan, bir eksiğiz” sloganıyla yola çıkarak, Balkes taraftarlarını tribüne ve takıma destek olmaya davet ediyor.