Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi takımlarından Edremit Belediyesi Gürespor, sorun yaşadığı oyuncusu Sharon Houston’ın şehri terk ettiğini açıkladı. Sporcu ile yöneticiler ve takımın başantrenörü Ömer Buharalı arasında yaşananlar üzerine Edremit Belediyesi Gürespor’dan açıklama geldi.

Konuya ilişkin Edremit Belediyesi Gürespor’dan yapılan açıklama şöyle;

18.07.2017 tarihinde karşılıklı sözleşme imzalanan Sharon Victoria Houston’ın kendi sosyal medya hesabında Kulübümüz hakkındaki ithamları nedeniyle bir basın duyurusu yayınlama gereği duyduk.

Sharon Houston 6.09.2017 tarihinde İzmir’e ulaşmış, gece saat 12:00 civarında Afrodit Termal Otel’e İdari Menajerimiz Fatih Tok tarafından getirilmiştir. Mrs.Houston Kulübün bilgisi dışında yanında bir bayan arkadaşını da yanında getirmiş olmasına rağmen, kulübümüz bunu sorun etmemiş ve arkadaşı ile konaklaması için tüm sporcularımızın kaldığı tesiste bir oda tahsis edilmiştir. Fatih Tok tarafından kendisine kahvaltı saati ve yeri bildirilmiş, sabahki takım programı iletilmiştir. Ardından Fatih Tok tesislerden ayrılmıştır.

Yaklaşık 20 dakika sonra Mrs.Houston, kimseye haber vermeden yanına arkadaşını da alarak otelden ayrılmak için asansörden inerken, Başantrenör Ömer Buharalı ve Yardımcısı Barış Kutlu ile karşılaşmıştır. Kendisine “nereye gidiyorsunuz” sorusunun yöneltilmesi üzerine tesisleri beğenmediğini, başka bir otele gideceğini belirtmiştir.

Sakinliklerini koruyan teknik ekip başka bir oda göstermek istemiş, ancak kendisine tahsis edilen odada kalmayacağını bildirerek tesisleri terk etmiştir. İzleyen sabah Mrs.Houston kulüp servisi tarafından kaldığı diğer otelden arkadaşı ile birlikte alınmış ve toplu imza törenine getirilmiştir. Törende takım menajeri ve kaptanı tarafından antrenman ve sağlık muayene programı kendisine bildirilmiş olmasına rağmen sözleşme gereği katılması zorunlu olduğu sağlık kontrolü ve antrenmana katılmamıştır.

Bu gelişmeler sonucunda akşam saatlerinde kulüp tesislerinde buluşan Mrs.Houston ve teknik ekip, kendilerine başka odalar da gösterilmesine rağmen yanında getirdiği arkadaşı odaları beğenmemiş ve Sharon Houston kendisine verilen oda anahtarlarını teknik ekibin önünde yere atmıştır.

Bu tahrik eden hareketlerine rağmen Başantrenörümüz Ömer Buharalı kendisine sakin bir dille yanlış yaptığını iletmiş ve konuşmaya çalışmıştır. Tüm olanların ardından özür beklenen sporcu, çirkin ve saygısız bir üslup ile konuşmuş, Ömer Buharalı’nın üzerine yürümüştür.

Mrs.Houston’ın takınmış olduğu tavır kabul edilebilir değildir. Kadın basketbolunda 20 yıla yakın geçmişi bulunan kulübümüzün bu tutum ve tavır karşısında reaksiyonu gerektiği gibi olmuştur. Sporcu şehri terk etmiştir.

Türk kadın basketbolunun, Türk sporcular üzerinde ilerleyebileceğini ilke edinmiş olan Edremit Belediyesi Gürespor, çeşitli yayın organlarında çıkan haberlere istinaden bu açıklamanın yapılmasını gerekli görmüştür. Konunun tüm ayrıntılarını kamuoyunun bilgisine sunarız.