125cc Motosikletleri ile 2 sene süre dünya turunu tamamlayan Tuğçe Akbayar ve Fatih Altunkaynak deneyimlerini Balıkesir motosiklet tutkunları ile paylaştı.

10Riders Balıkesir Motosiklet Kulübü organizasyonu ile Balıkesir’e gelen Ride2World Tuğçe ve Fatih, 125cc motosikletleri ile 2 sene, 5 kıta, 48 ülke ve 107 bin kilometre süren yolcuklarını geçtiğimiz ay tamamladı. Motosiklet tutkunu çift, Salih Tozan Kültür Merkezi’nde hazırlana gecede Balıkesirliler ile deneyimlerini, tecrübelerini ve maceralarını paylaştı.

Tuğçe Akbayar (24) pilates eğitmeni, Fatih Altunkayak (35) sistem mühendisi. İkili her hafta sonu kamp yapıyordu. Bir gün Fatih Tuğçe’ye evlenme teklifi etti. Tuğçe’nin ‘Evet’ cevabı hayatlarını da değiştirdi. “Düğüne gidecek para seyahate gitsin” dediler ve dünya turuna çıkmaya karar verdiler.

Arabaları, motosikletlerini satıp işlerinden de ayrıldılar. Düğüne harcamayı düşündükleri bütçeyi de dünya turu projelerine ekleyerek yola çıkan çift 25 ay süren yolculuklarında dağları ve çölleri aştı. Alaska’ya kadar ulaşan çift başarmanın da keyfini sürdü. Gittikleri her yerde çadırlarını kurdular. Kuzey ışıklarını çadırlarının içerisinden izlediler.

MOTOSİKLET HAYALİ

Fatih Altunkaynak, “Bizim gibi düşük motorla gezen Arjantinli Gustav’ı okuyunca ‘Biz de yapabiliriz’ dedik ve her ülkede eşsiz hatıralar biriktirdik. Her toplumun kötü olduğu anlar vardır. Ama bizim gibi normal hayatını bırakıp dünya seyahatine çıkan insanlarla tanıştıklarında hepsi bize çok iyi davranıyor. Karavanlarında yemek yapan, çamaşırlarımızı evlerine götürüp yıkayanlar oldu. Batı’da herkes dünya barışının gezerek ve farklı kültürleri tanıyarak geleceğine inanıyor. Gezginlere her yerde kucak açılması bizi mutlu ediyor. Hayallerimizin peşinden gitmeye devam edeceğiz” dedi.

Tuğçe Akbayar ise, “Genel kanı doğruymuş, çok iyi anlaştığınız kişiyle seyahat etmek gerçekten zormuş. Kolombiya’da kavga ettik ve kendi kendime ‘Bu iş bitti, geri döneceğim’ dedim. Hızla önünden giderek otelin önünde ağlamaya başladım. Yaşlı bir kadın ağladığımı görünce bana yardım etmek istedi. Fatih’in de alttan almasıyla, evsiz ve yolda olmanın verdiği güzel duygularla barıştık. Saygıyı yitirmeden yolda motosiklet sürmenin güzelliklerini yaşadık” dedi.

EZBER BOZDULAR

10Riders Balıkesir Motosiklet Kulübü Başkanı Özgür Candar “Motosiklet kullanıcılarının genelinde böylesi uzun turlara giderken ki ilk kanı, büyük bir motosikletinizin olmasıdır. Ezberleri bozdular. Şehir içerisinde kullanılır denilen 125cc ve iki ayrı motosiklet ile bu kadar uzun süren bir tura cesaret etmeleri bile alkışlanır. Özellikle Tuğçe’yi ayakta alkışlıyoruz. Bir bayan motosiklet sürücüsünün neler yapabileceğini de gösterdi bizlere. Fatih’in rolü de çok büyük elbette bunda. İyi bir kullanıcı, iyi bir adam. Birçoğumuzun hayallerini gerçekleştirdiler. Balıkesir’e davet ettiğimizde de severek kabul ettiler. Bizlere mükemmel bir sunum ile muhteşem bir gece yaşattılar. Çok teşekkür ediyoruz” dedi.