Yazarken de konuşurken de kullanmayı sevmediği ‘Keşke’yi bugün mecburiyetten kullandım.

Balıkesir 1. Amatör Küme’de sezon sona erdi. Şampiyonlar, Süper Amatör Lig’e yükselenler ve küme düşen takımlar belli oldu.

Uğur Grup Çayırhisarspor, Gaziosmanpaşaspor, 1966 Edremitspor ve Gönen Karşıyakaspor, gruplarında şampiyon oldu. Savaştepe Belediyespor, Susurlukspor, Gömeç Belediyespor ve Marmara Adalar Belediyespor da grup ikincileri olarak Balıkesir Süper Amatör Lig’e yükseldi.

Bu kadar sevineni olan sezonun sonunda en fazla üzülenleri olan Yenikavakspor, Ergamaspor, Yeni Kızılkeçilispor ve Gündoğan Çeltikspor ise 2. Amatör Küme’ye düştü.

Dört grupta 39 takımın mücadele ettiği sezonda son düdüğe kadar yarışı bırakmayan tüm takımları kutlamak gerekir. Herhangi bir takımın sezonun ortasında kıspete vurup, ligden çekilmemesi sezonun en sevindirici tarafı oldu.

Yaklaşık 18 hafta boyunca, başta sporseverler olmak üzere bizlere bu heyecanı yaşatan, cefakar kulüp yöneticileri, teknik adamlar ve giydiği formanın hakkını veren başrol oyuncularını kutlamak gerekir.

Şampiyonları ve bu mücadeleye ortak olan takımları öven, hedefine ulaşmayan takımların üzüntüsüne ortak olan haber ve yazılarımızı okudunuz.

Dün de dört grubun kısa bir değerlendirmesini yapıp, sezonun enleri ile noktayı koyduk. Koyduk koymasına da keşke daha detaylı olarak noktalayabilseydik.

Yapabildiğimiz, en fazla kazananlar, kaybedenler, en çok gol atan takımlar gibi belli başlı şeyleri istatistik olarak inceleyebildik. Mesela, sezonun en centilmen takımı veya takımlarını, gol krallarını ya da en fazla forma giyen oyuncularını belirleyemedik.

Geçtiğimiz hafta Uğur Grup Çayırhisarspor’un kupa töreninde Balıkesir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Ezel Ergün ile bu konuda konuştuk.

Kendisi, başkanı olduğu Halalcaspor’un sezonu kırmızı kart görmeden tamamladığını dile getirdi. Ben de haber olması gereken bu konunun resmi olarak açıklanamadığı için sayfalarımıza taşınamadığını ifade ettim.

Bizler, her ne kadar amatör ligleri takip etmeye çalışsak da Körfez ve Marmara Grubu’nda oynanan maçları izleme şansımız olmadı. Diğer iki grupta ise bazı takımların maçlarının büyük çoğunluğunu takip ederken, bazı takımları birkaç defa ancak izledik.

Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri’nde aynı anda oynanan 3-4 maçı veya aynı gün oynanan 7-8 karşılaşmayı takip etmeye çalışırken, bazen golü yanlış oyuncuya yazdık. Bazen de kırmızı kartları atladık.

Öncelikle hatalarımız affola…

Ben de tek bir maçı takip edip, her şeyi en ince ayrıntısına kadar not alıp, sizlere aktarmaktan keyif alıyorum. Ancak, bu maç yoğunluğunda bunu yapmak çok da mümkün olmuyor ve çoğu zaman, tek maç-çok maç ikilemine düşüp, çok maçta karar kıldım.

Bir de bilinmesi gerekir ki amatör maçları takip ettik diye kimse bize para vermiyor ya da madalya takmıyor. Bizimkisi tamamen amatör sevgisinden kaynaklanıyor.

Yoksa gazetenin spor sayfasını, Balıkesirspor, Banvit, Karesispor, Balıkesir DSİ veya Edremit Belediyesi Gürespor haberleriyle doldurmak o kadar kolay ki…

Konuyu fazla dağıtmadan özüne döneyim. Sezonun tüm istatistiklerini bizim çıkarmamız mümkün değil. Çünkü maçlar ile ilgili belirleyici olan hakem raporlarıdır ve istatistikler de ancak bu raporlar doğrultusunda çıkarılabilir.

Bu esasta hazırlanacak istatistikler doğrultusunda en centilmen takımlar ve gol kralları belirlense ve birer plaketle ödüllendirilse, biz de haberini yapsak.

Keşke olsa, keşke imkan olsa, ne güzel olur.