Beni tanıyanlar, sıcaktan rahatsız olduğumu, soğuktan ise keyif aldığımı iyi bilir. Bu durum, olaylara bakış açıma da yansıdı. Bu nedenle de Balıkesirspor Başkanı Kadir Dağlı’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı basın toplantısını soğutup, yorumlamayı biraz geciktirdim.

Dayanamayıp, son 20-25 dakikasında terk ettiğim sözde basın toplantısı ile ilgili izlenimlerimi yazmadan önce belirteyim ki Balıkesirspor’un bugün yaşadığı sorunlarda payı olmayan tek isim varsa o da Kadir Dağlı’dır.

Son yıllarda ekonomik ve idari sorunlarla boğuşan ve son genel kurul öncesinde başkan adayı bulmakta zorlanan Balıkesirspor, Kadir Dağlı’nın aday olması ve seçilmesi ile hiç değilse bu anlamda rahatladı.

Bu durum bile Kadir Dağlı’ya teşekkür edilmesi için yeterli olması gerekirken, adam tuttu bir de son 4-5 yıldır kimsenin çözmeye yanaşmadığı Nuno Andre Coelho dosyasını çözüme kavuşturdu. Kendince rahat bir nefes almaya hazırlanırken ise eleştiri sınırlarını da aşan okların hedefi oldu.

Eleştirilerin temelini ise Andrija Vukovic’in verdiği para oluşturdu. Bir defa şunu bilmekte fayda var ki Portekizli oyuncunun dosyasının son olarak gündeme geldiği Mart ayından bu tarafa yaşananları ve bu doğrultuda yapılan toplantıları Andrija Vukovic ve Tomislav Glumac, yakından takip etti.

Konuşanları ve konuşulanları izleyip, onların beden dilinden samimiyet değerlendirmesi yaptı. Kendileriyle o dönemlerde yaptığım sohbette, “Önce Nuno Andre Coelho’nun parası mı yoksa sizin paranız mı” diye sormuştum.

Onlar da hiç tereddütsüz, “Nuno Andre Coelho” deyip, bu doğrultuda gerekli katkıyı vermeye hazır olduklarını da dile getirmişti. Nitekim de öyle oldu ve borç ödenip, dosya kapatıldı.

Kapatıldı kapatılmasına da dert bitti mi? Bitmedi…

Bitmediğini gören Balıkesirspor Başkanı Kadir Dağlı da bir basın toplantısı yapıp, yaşananları bizler aracılığıyla şehirle paylaşmaya çalıştı. Aslında bir basın mensubu ile Kadir Dağlı arasındaki diyalog ile başlayan sözde basın toplantısı, benim tahammül edebildiğim sürece de öyle devam etti.

Neticede gürültü kirliliğinin dışında benim hatırımda kalan önemli hususlar şunlar;

Akar İnşaat’tan alınan paranın, o dönemlerde yapılan sözleşme ile Dolar’a çevrilmesi ve bunun iki yıldır saklanmasının yanında Andrija Vukovic’ten alınan borç para, devede kulak bile olmaz. Hepimizin 10 milyon Lira civarında bildiği borç, bir anda faizleri hariç 18-19 milyona çıktı.

10 milyonu nasıl ödeyeceğini kara kara düşünen kırmızı-beyazlı camia, 20 milyonu nasıl ödeyecek?

İkinci husus, 2019-2020 Sezonu için Türkiye Futbol Federasyonu’nundan gelecek yaklaşık 5 milyon Lira nasıl kullanılacak? Bu sorunun cevabı, kırmızı-beyazlı ekibin nasıl bir oyuncu kadrosu ile sahaya çıkacağını da şekillendirecek.

Bu konuyla ilgili kendi düşüncemi de sizlerle paylaşayım. Akar İnşaat ile mutlaka bir uzlaşma sağlanması gerekiyor. Bu borcun kısa sürede ödenme ihtimali olmadığına göre uzun vadeli bir ödeme planı hazırlanmalı ve Balıkesirspor’un en az birkaç sezon daha Spor Toto 1. Lig’de mücadele etmesine zemin hazırlayacak bir oyuncu kadrosu oluşturulması gerekiyor.

U21 takımı oyuncuları ile bu ligde bugüne kadar gerçekleşmeyen herhangi bir mucizeyi Balıkesirspor’un çılgınlığı da gerçekleştiremez ve takım küme düşer. Amatör lige kadar gidecek yolculuğun sonunda da kimse alacağını alamaz.

Balıkesirspor’un Spor Toto 1. Lig’deki varlığı, kırmızı-beyaz renklere gönül vermiş taraftarlar kadar, şehrin tüm paydaşlarının, oyuncuların, teknik adamların ve kulüpten alacağı olan herkesin menfaatinedir.

Bu nedenle yol haritasını şekillendirmeye çalışan Kadir Dağlı başkanlığındaki yönetimin acil olarak geçtiğimiz sezonun kadrosunda yer alan ve Nizamettin Çalışkan, Cumali Bişi ve Cüneyt Köz gibi takımda kalması fayda getirecek oyuncular ile görüşmesi ve anlaşma zemini araması gerekiyor.

Tekrar basın toplantısına dönecek olursak;

Yaygaraya sebep olan Andrija Vukovic’ten borç alınan para konusunda, Başkan Kadri Dağlı ve arkadaşlarına kusur bulmuyorum. Koca bir şehrin seyretmekle veya konuşmakla yetindiği tabloya Hırvat oyuncu, seyirci kalmadı ise burada utanması gereken Kadir Dağlı değildir.

Hata veya ayıp olarak değerlendirenler varsa önce aynaya baksın. Yine de “Yanlış” diyorsanız, varsın olsun. Kadir Dağlı ve ekibinin tek hatası olarak kalsın.