İstanbulspor takımında yönetim hocasına, hocası oyuncusuna, oyuncusu yönetimine ve hocasına karşılıklı güven duyuyor.

İstanbulspor oyuncu kadrosunun maliyetleri birbirine yakın. Ödemelerin zamanında yapıldığı, sigorta primlerini oyuncuların kendilerinin ödediği takımın genel maliyeti Spor Toto 1. Lig’de en az olan ekiplerden birisi.

Takımın büyük çoğunluğu hocaları Yalçın Koşukavak ile 3-4 sezondur birlikte çalışıyorlar. Ancak Yalçın hocanın diploması yeterli olmadığından Pro Lisanslı Tamer Avcı’nın diploması kullanıyorlar.

İstanbulspor, sistem olarak 4+2+3+1 oynuyor. Şu ana kadar oynadıkları 27 maçta, 11 galibiyet, 6 beraberlik, 10 mağlubiyet alıp, 31 gol atarken kalelerinde de 31 gol görerek topladıkları 39 puanla sıralama da 8.sıra da bulunuyorlar.

Muhtemelen sahaya kalede Okan, defansın sağında Mehmet Zeki, solunda Oğuzhan, stoperler kaptan Yalçın ile Kubilay, ön liberolar Onur Elgün ve Eslem, onların önünde Cajic sağ kanatta Halil Çolak sol kanatta Onur Kolay ileride de İbrahim şeklinde çıkmaları beklenirken, kart cezalısı olan Zafer Şensoy kadroda olamayacak.

Müdahale oyuncusu olarak da kaleci Alperen, Wellington, Şaban, Bougouhi, Muhsin, Nemanja Kojic, Ali Dere ve Muhammed Demirci, maçın gidişatına göre Yalçın hocadan görev bekleyecekler.

İstanbulspor, savunmayı iyi yapıp orta sahada organize olan kanatlardan etkili çıkabilen, topun arkasına geçen sahada kendi oyun planlarına bağlı kalarak genelde oyunun ilk yarısında daha çok rakibinin üstüne gidiyorlar.

Uzun süredir bir arada oynama alışkanlıklarını kalıplaştırmışlar çok fazla açılmadan ikinci bölgede oyunu tutup rakip defansın arkasına sürpriz oyuncular kaçırıyorlar.

Göze hoş gelen bir futbol yerine belirli bölgelerde oyunu sıkıştıran, doğru alan daraltmaları yapan, orta sahası çok koşan, istediğini almak için rakibe göre oynamayı tercih eden, rakibin yaptığı ataklarda ceza sahası ve çevresinde defansı ile orta sahasını yakın oynatan bu takım, kaleci Okan’la defansı topu oyuna paslaşarak sokuyorlar.

Topun arkasına geçerek hazırlık paslarını orta saha da Onur Elgün, Cajic ve Onur Kolay’la atakları olgunlaştırıyorlar, kaleci Okan istikrarlı bir kaleci ayaklarını iyi kullanan, libero tipi bir file bekçisi.

Defansın sağında Süper Lig ekiplerinin radarına da giren genç yetenek Mehmet Zeki Çelik ile defansın solundaki Oğuzhan’ın oyundaki devamlılıkları stoperler genç Kubilay ile Yalçın’ı birbiriyle uyumları, 90 dakika oyun disiplinine bağlı kalmaları, önemli artılarından bazıları bu da en azından basit gol yememelerini sağlıyor.

İstanbulspor orta sahası top kaptığında hatta topla çıkarırken hızlı hareketlenen, kanatlarda Halil Çolak, Onur Kolay ve ileride İbrahim Yılmaz’la kendini gösteren rakip defansın arkasına aldatıcı koşular yaparak rakibin dengesini bozuyor.

Sonradan oyuna soktukları müdahale oyuncuları Muhammed Demirci, Ali Dere ve Nemanja Kojic ile etkili sonuç almaya yönelik denemeler yapıyorlar. Bu oyunculara çok iyi önlem alınmalı.

 

Balıkesirspor, İstanbulspor karşısında rakibi ciddiye alarak oyun boyunu kısa tutarak, oyun disiplinine bağlı kalarak oynamalıdır.