Altay’a 1-0 yenilen Balıkesirspor BALTOK, üst üste beşinci deplasmandan puansız döndü. Görünen köy kılavuz istemiyor ki sezonun sonuna kadar da bu durumun değişmesi zor.

O zaman da Balıkesir’de oynanacak maçlara asılmaktan başka çare kalmıyor.

Altay maçına baktığımız zaman, ilk 10 dakika siyah – beyazlı ekip daha iyi bir görüntü sergiledi. Sonrasında orta sahada oyunu dengelemeyi başaran Balıkesirspor BALTOK, aynı başarıyı hücum organizasyonlarında gösteremedi.

Kırmızı – beyazlıların ilk 45 dakikada Sedat Şahintürk’ün zoraki kaleyi bulan şutu ve Nizamettin Çalışkan’ın kaleyi bulmayan serbest vuruşu dışında gol arayışı olmadı.

İlk 25 dakikadan sonra Leandro Kappel ve Andreas Tatos ile sağ kanadı etkili kullanmaya başlayan Altay, aradığı golü buldu.

Hücumdan dönemeyen Okan Alkan’ın boşalttığı alanı iyi kullanan Leandro Kappel, önce Cüneyt Köz’ü sonrada Furkan Çil’i çarşıya gönderdikten sonra Spor Toto 1. Lig’in en çok gol atan oyuncusu Marco Paixao’a “Buyur Paşam” dedi.

Topu ağlara göndermekte zorlanmayan Marco Paixao’yu ilk olarak Tire’de oynanan FOLKART TSYD Kupası maçlarında canlı olarak izlediğimde, temiz gol vuruşları yapabilecek bir yeteneğe sahip olduğunu yanımdakilere söylemiştim.

O da bugüne kadar attığı 19 golle beni haklı çıkardı…

Golden önce maçın hakemi Süleyman Abay’ın Foxi Kethevoama’ya yaptığı perdelemeyi görmezden gelmek mümkün değil. Sanırım, bunun bilincinde olan Süleyman Hoca, son dakikalarda Nizamettin Çalışkan ve Okan Alkan’a kırmızı kart göstermeyerek, durumu telafi etmeye çalıştı.

Maçın ikinci bölümünde özellikle de 60. dakikadan sonra Balıkesirspor BALTOK, fazlasıyla risk alarak atak geliştirmeye çalıştı. Bunu yaparken, oyunu rakip sahaya yıkmakta zorlanmadı. Ancak top, bir türlü son vuruşun yapılacağı bölgeye taşınamadı.

Bu arada orta sahayı çabuk geçip uzun toplarla pozisyon arayan Altay’ın gole en çok yaklaştığı pozisyonda kaleci Andrija Vukovic, uyumadı ve neredeyse ceza alanı ön çizgisine kadar çıkarak Marco Paşa’dan önce topu kontrol etti.

Balıkesirspor BALTOK, 83. dakikada gole yaklaşır gibi oldu. Soldan, Sedat Şahintürk ortaladı. Furkan Çil’in inanılmaz kötü vuruşu Muhammed Ali Doğan’a pas oldu. Onun da vurmakla vuramamak arasında kalan dokunuşu haliyle gol olmanın yanından bile geçmedi.

Sonrası yine bilinen, puansız bir deplasman dönüşü yaşandı. İyi gibi görünen ama sonuç alması imkansız olan bir oyun, sözü de Giray Hoca’ya bıraktı. İlk yarı için oyuncularını eleştiren tecrübeli teknik adam, ikinci yarı için memnuniyetini dile getirdi.

Sezonun ilk bölümünde Giray Bulak’ı teknik anlamda ve oyuncu tercihleri hususunda epey eleştirdim. Ancak eleştiri zamanı da geçti. Bu yetersiz oyuncu kadrosu ile hocaya yüklenmek, bu saatten sonra haksızlık olur.

Görünen köy kılavuz istemez…

Bu kumaştan şort, bilemedin en fazla pantolon çıkar. Ceketi de çıkarıp, takım elbiseye zorlamak, hele bir de yelek hayali kurmak, ancak kılavuzluk yapmaya çalışan kargaların işi olur.

Bu saatten sonra yapılacak olan, biraz akıllı hamleler ile bir sonraki hatta iki hafta sonraki maçı hesap ederek, iç saha direncini diri tutmak gerekir. Bunun için de oyuncuların göreceği veya görmemesi gereken kartların bile en ince ayrıntısına kadar düşünülmesi gerekir.

Mesela Altay maçı, geçen haftadan gözden çıkarılıp, Tomislav Glumac’ın yanı sıra Nizamettin Çalışkan’ın da sarı kart görmesi ve İzmir’de cezalı olması ön görülebilirdi. Böylece Adanaspor karşısına daha dirençli çıkılabilirdi.

Belki bu fırsat kaçtı ama hiç değilse sonraki haftalarda biraz daha akıllıca davranmak, fayda sağlar.