Son ana kadar kırmızı-beyazlı taraftarlara büyük heyecan yaşatan Balıkesirspor, transfer dönemini altın golle kapattı. Transfer tahtasını açmayı başarıp, 11 yeni oyuncu ile sözleşme imzalayan Kadir Dağlı başkanlığında, emek ve nakit veren herkesi kutlamak gerekir.

Adı üzerinde transfer yapıyorsunuz. Elbette, mevcut kadroya uyum sağlayıp, beklentilerini karşılayacak oyuncular olduğu gibi aksi de olacak. Organ nakli yapıyorsunuz, uyum sağlamıyor ve bazen hastayı kaybediyorsunuz. Bu durumu hayatımızın her aşamasında yaşayabiliriz.

Kaldı ki yeni transferlerinden yüzde 60 verim alan kulüp yöneticisi ve teknik adamların bir yerleri tavana vuruyor. Eskilerin deyimiyle kavun değil ki koklayasın. Bu hesapla, 11 yeni transferden 6 veya 7’si bekleneni verirse, kimsenin diyecek sözü olmaz.

Diyeceksiniz ki “11 Transfer çok fazla, daha ekonomik düşünülebilirdi.”

Haklı olabilirsiniz ama bana göre de keşke bir orijinal santrfor alınsaydı da sayı 12 olsaydı.

Balıkesirspor’a yeni katılan oyunculara bakacak olursak;

Trabzonspor’dan kiralanan Nemanja Andusic, Udinese’den gelen Aly Malle ve bir süredir zaten ekibin içinde olan Antonio Mrsic’ten beklentim fazlasıyla yüksek.

Ligin tecrübeli stoperi Sezer Özmen, her ne kadar eski performansından uzak olsa da her zaman için Tomislav Glumac ile iyi bir ekip olur. Takımın bir diğer yenisi Cenk Güvenç ise stoper ve sağ bek olarak değerlendirilebileceği için uzun lig maratonunda Ali Tandoğan’ın elini güçlendirecektir.

Bir dönem Muhammed Reis’in Balkes’e yaşattığı keyfi, Orduspor’a tattıran Anıl Taşdemir’in form grafiğindeki düşüşü biliyoruz. Ancak, yaş ilerlese ve fiziksel olarak güç kaybedilse de yetenek, sahibiyle beraber mezara gider. Demem o ki yanında iki tane arı gibi asker oyuncu olursa Anıl Taşdemir’den de yıllanmış şarap lezzeti alabiliriz.

Adanaspor’dan kiralanan Nermin Hodzic ve geçtiğimiz sezon Elazığspor’da forma giyen Abdülkadir Kayalı, az önce yaptığım asker oyuncu tarifine uyuyor mu? Kağıt üzerinde fazlasıyla uyuyor.

İstanbulspor’dan aramıza katılan İbrahim Halil Çolak, muhtemelen kanat ve santrfor oynayabilen yapısı nedeniyle çift yönlü olarak düşünüldü.

Batuhan İşçiler ve Berat Aydoğdu’nun mevcut sol bek Doğa İşeri’nin çıtasını daha da yukarı taşıyacağını düşünüyorum. Bunun yanı sıra sakatlık veya ceza durumunda soru işaretleri azalacaktır.

Öngörülerimi okuyunca, “Fazla iyimsersin” dediğinizi duyar gibiyim. İyi düşünelim, iyi olsun…

Yeni transferlerin ardından asıl sorunun, “Genç oyunculara nasıl forma vereceğiz” olması gerekir.

Çıkacaksın sahaya, aslanlar gibi 2-3 gol atıp, rakibini sindireceksin. Son 20-30 dakikada da gençleri sahaya salacaksın. Hedef ligde kalmaksa bir an önce psikolojik rahatlığı sağlayacak puanları toplayıp, gençlerin alacağı süreyi uzatacaksın.

Ali Tandoğan, sezonun ilk 3 haftasında gençlerle sahaya çıktı. Bu durum, hocanın kendi tercihi olmadı. Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir takımın hocası, bunu istemez. Ancak mecbur kalırsa yapar.

Siz, yıllarca gençlere forma vermemişsiniz. Son iki sezonda, bırak mecburiyeti, puan olarak rahatladıktan sonra bile gençleri görmezden gelmişsiniz. Şimdi bekliyorsunuz ki Ali Tandoğan, hep gençleri oynatsın.

Puanın, paranın ve ligin aslanın ağzında olduğu günümüz futbolunda öyle bir dünya yok. Ligimizde son sezonlarda mecburiyetten gençlere yönelen kulüplerin hepsi yok oldu. Bu geçişi sindire sindire yapmaya çalışanlar ve malzemeyi iyi harmanlayıp kokteyl nefasetini yakalayanlar ise yoluna devam ediyor.

Hep diyorum ya “Derdimiz üzüm yemek. Bağcıyla işimiz olmaz.”

Yanlış yaptığında “Yanlış”, doğru yaptığında “Doğru” deme alışkanlığımı sürdüreceğimi başkanlığının ilk günlerinde dile getirdiğim Kadir Dağlı ve ekibi, Nuno Andre Coelho dosyasını temizleyip, transfer tahtasını da açarak, kısa zamanda epey iş başardı.

Emekleri için kutladığım Kadir Dağlı ve arkadaşlarının her icraatında hata ve eleştiri ihtimali olacak. Herhangi bir iş yapmadıklarında ise hata ihtimali ortadan kalkacağı gibi yine eleştirilecekler.

Sonuç olarak, her halükarda eleştirileceksiniz. Sonucu doğru olsun, yanlış olsun, Balıkesirspor için faydalı olacağını düşündüğünüz icraatlar yapmaya devam edin. Yeter ki doğru dediklerimiz çoğunlukta olsun.