Spor Toto 1. Lig 30. Hafta mücadelesinde konuk ettiği Kardemir Karabükspor’u 7-1 mağlup ederek, matematiksel olarak ligde kalmayı garantileyen Balıkesirspor BALTOKdan tüm şehre acil yardım çağrısı geldi.

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan ve Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul’un yanı sıra sivil toplum kuruşları başkan ile yöneticilerinin katılımıyla Balıkesirspor Tesisleri’nde düzenlenen toplantıda kırmızı-beyazlı kulübün ekonomik sorunlarının çözülebilmesi için tüm şehre destek çağrısı yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Balıkesirspor BALTOK Başkanı Mustafa Bahçeci, “Sayın valim, büyükşehir belediye başkanım, belediye başkanlarım, sayın sivil toplum örgütlerimizin değerli başkanları, kıymetli basın mensupları ve değerli Balıkesirspor sevdalıları, sizleri bugün kulübümüzde ağırlamaktan gurur duyuyorum, hoş geldiniz” diyerek, sözlerine başladı.

ALACA MESCİT RUHU

Balıkesirspor’un şehrin birleştirici gücü olduğunu belirten Mustafa Bahçeci, “Balıkesirspor, Alaca Mescit ruhuyla bir araya gelen inanmışlığın, aşkın, mücadelenin ortak paydasıdır. Balıkesirspor, zengini ile fakiri, genci ile yaşlısını her türlü siyasi görüşü birleştirebilen bir güçtür. Balıkesirspor, mağlubiyette, galibiyette, karda, kışta, sıcakta kim olursanız olun, aynı aşkla coşup aynı aşkla üzülebildiğimiz bu ilin birleştirici gücüdür” dedi.

Balıkesirspor’un en zor günlerinde hep yanında olan Balıkesir’in iş adamlarına, belediye başkanlarına, ilin bürokratlarına ve basın mensuplarına teşekkür eden Başkan Bahçeci, “Kulübümüzün zor bir döneminde bir araya gelmiş bulunuyoruz. Kulübümüzün Süper Lig’den düştüğü tarih, bu zorlu süreçlerin başlangıcıdır. Bu zorlu süreçte, bu zorlu sürecin başlangıcından itibaren benden önce kulübümüzde görev yapan Feyyaz Çiftçi Bey ve Remzi Boncuk başkanlarım da bu zorlu süreçlerde benzer mücadeleleri vermişlerdi” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Ahmet Edip Uğur’un desteklerine değinen Başkan Bahçeci, “O tarihlerde görev yapan büyükşehir belediye başkanımız Ahmet Edip Uğur Bey’in büyük destekleriyle çok büyük sıkıntılarına rağmen kulübümüz 1. Lig’de tutunmuştur. Çünkü futbol kulüplerinin maliyetleri çok yüksek, mali düzensizlikler halinde ise yaptırımlar çokça acıtıcıdır. Yer çekimi kanunu kulüpler içinde aynen geçerlidir” dedi.

“SÜPER LİG’E YA ÇIKMAYACAKSINIZ, YA DA DÜŞMEYECEKSİNİZ”

Süper Lig’ten düşen takımların benzer sorunları yaşadığını hatırlatan Mustafa Bahçeci, “Süper Lig’e ya çıkmayacaksınız, ya da çıktıysanız düşmeyeceksiniz. Çünkü Süper Lig’den düştüğünüz takdirde Süper Lig için oluşturulan yüksek bütçeler ve düştükten sonra karşılaşılan yüksek oranlı borçları bir alt ligdeki kulüp gelirleriyle göğüslemeniz mümkün olmamaktadır. Bu süreçleri yaşayan ve Süper Lig’den düşen Balıkesirspor’umuz dışındaki pek çok kulüp amatör lige kadar düşmüşlerdir. Bunun örnekleri Manisaspor, Gaziantepspor, Mersin İdmanyurdu ve Karabükspor gibi takımlardır” dedi.

Kendi görev süreleri içerisinde de büyükşehir belediyesinin büyük desteğini gördüklerini dile getiren Mustafa Bahçeci, “Ancak kulübü transfer yasağı cezalı da olsa yönetim kurulumuzla devraldığımız 7 Mayıs 2018 tarihinden günümüze kadar geçen süreçte Balıkesir’imizin en değerli markası Balıkesirspor’u gözümüzden sakındık. Futbolcularımız, çok değerli teknik kadromuz ve taraftarlarımızla içinde bulunduğumuz pek çok sıkıntıyı büyük bir özveriyle göğüsledik” dedi.

BAŞARILI BİR SEZON DEĞERLENDİRMESİ

Her şeye rağmen başarılı bir sezon geçirdiklerinin altını çizen Mustafa Bahçeci, “Sezon boyunca tabiri yerindeyse başımıza gelmeyen kalmadı. Ancak bu zorlu süreçlerde dahi bu kulüp Türkiye Kupası’nda son 16’ya girmiş olup, şu anda Süper Lig’de ilk 7’deki Çaykur Rizespor’u eledik, Trabzonspor’u da elemenin eşiğinden döndük ve son 16’ya girdik. Sezon başında spor çevrelerince küme düşecek takımlar listesinin başında gösterilmemize rağmen ligin bitimine 4 hafta kala kümede kalmayı garantiledik” dedi.

SON FIFA DOSYASI

FIFA yaptırımlarını aşmak için son 3 güne girildiğini ifade eden Mustafa Bahçeci, “Kulübümüzün sezon başından beri verdiği emekleri, Süper Lig’den düşmemizden itibaren; bizden önceki iki dönem görev yapan başkanlarımız ve o dönemlerdeki belediye başkanlarımızın, taraftarlarımızın ve takımımızın verdiği emekleri 6 puan silimiyle ve transfer yasağıyla tehdit eden Nuno Andre Coelho dosyasında son 3 güne girdik” dedi.

“ÖNÜMÜZ AÇIK”

Balıkesirlilerin desteğiyle sorunları aşacaklarını belirten Mustafa Bahçeci, “Bu borcun ödenmesi, yahut da yapılandırılması tüm gayretlerimize rağmen mümkün olmadı. Bu borç Süper Lig döneminden kalan 4 adet dosyanın sonuncusudur. Allah’ın izni ve sizin katkılarınızla, büyükşehir belediye başkanımızın kalıcı gelirler noktasındaki destekleri ile Balıkesirspor’umuzun önü açıktır. Balıkesirspor, Türk spor ailesi içindeki saygın yerini daima muhafaza edecektir. Bu vesile ile sizleri burada görmekten memnuniyetimi belirtirken en kalbi duygularımla en derin saygılarımı sunuyorum” dedi.

BAŞKAN YILMAZ’DAN ÖZVERİ, SEVGİ VE DESTEK VURGUSU

Balıkesirspor’un şehrin en önemli markası olduğunu ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Bugün burada 23 Nisan’da, Çocuk Bayramı’nda hep beraberiz ve güzel bir şey için beraberiz. Balıkesirspor’un 1.Lig’de kalmasını sağlamak ve aynı zamanda da Balıkesirspor’un başarılarıyla anılmasını sağlamak. Bu noktada başkanlarımızın göstermiş olduğu özveri, taraftarımızın sevgisi, basının desteği ve iş adamlarımızın cömertliği Balıkesirsporumuzu her zaman olduğu gibi ayakta tuttu” dedi.

İLK KEZ PARA VERECEKLERE SESLENDİ

Sürecin daraldığını dile getiren Başkan Yılmaz, “Önümüzde kısa bir süre var. Bu süre içerisinde bütün Balıkesirspor’u sevenleri ama burada sadece Balıkesirspor’a para verebileceğine inandığımız iş adamları burada Balıkesirspor’a para vermiş insanları değil hayatında ilk kez belki Balıkesirspor’a para verecek insanlara seslenmek istiyorum. Burada basına önemli görevler düşüyor. Çünkü kamuoyunun desteği Balıkesirspor için çok önemli. Burada 10 Lira, 5 Lira demeden, miktarı önemli değil, ne kadar çok insanımızın Balıkesirspor’a para yatırdığı çok önemli” dedi.

“BİZ, VARIZ DESİNLER”

Şehrin Balıkesirspor’u sahiplenmesini isteyen Başkan Yılmaz, “Şahıs olarak çocuklarımız, gençlerimiz, ev hanımlarımız, iş dünyamız, öğretmenlerimiz herkes, hep beraber Balıkesirspor’a sahip çıkıp Balıkesir’in en büyük birleştirici gücünü tekrar hissettirmeleri, biz varız demelerini ve bu işin siyaset üstü Balıkesirli olmanın ortak çatısı olduğunu göstermelerini talep ediyorum” dedi.

KALICI GELİR KAYNAKLARI KAZANDIRACAĞIZ

Balıkesirspor’un kalıcı gelir kaynaklarına sahip olması için gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade eden Yücel Yılmaz, “Biz yerel yöneticiler olarak başkanlarımızla beraber, gerekli altyapı çalışmalarını meclisimizin oy birliğiyle aldığı kararlarla ve iş adamlarımızın yatırım desteğiyle belirlediğimiz noktalarda hep beraber Balıkesirspor’a sabit gelirler getirecek ve yarının korkmadan transfer yapabileceği, gelirlerini sürekli olarak görebileceği altyapı çalışmalarını nasip olursa ilk meclisimizden itibaren gündeme getirip bununla ilgili STK’larla istişarelerimizi yapıp sabit gelirlere kavuşturmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

ÇOK SAYIDA PROJE VAR

Ekonomik sorunların aşılması için önlerinde çok fazla proje olduğunu dile getiren Başkan Yılmaz, “Bununla ilgili projesi olan çok arkadaşımız var. Şehir el birlik olduktan sonra Balıkesirspor’u her zaman destekleyecek bir gelir kaynağı elde edeceğine inanıyoruz. Çünkü şu anda bir sorunu çözüyoruz ama devam eden bir lig de ihtiyaçlar hiç bitmiyor, hayat devam ediyor. Tekrar büyüyen bir sarmal oluyor. Ben 1986 yılından beri Balıkesirspor’u takip eden bir hemşehrinizim. Balıkesirspor’un kasasında para var. Ne yapalım diye düşündüğünü hiç görmedik. Hep bu şehrin, Balıkesir’i sevenlerin sahip çıktığı ve zamanı geldiğinde gereğini yaptığı bir dönem yaşadık” dedi.

“DESTEĞİ GÖRMEK İSTİYORUZ”

Elbirliğiyle aşılamayacak engel olmadığını belirten Başkan Yılmaz, “1.Lig’de kalmayı Allah’ın izniyle garantiledik. Ama bir sonraki senenin güzel ve kaliteli geçmesi için, bizim transfer yasağına girmememiz ve Süper Lig’den kalan en son bakiyeyi tamamlamamız gerekiyor. Burada kamuoyunun desteğini görmek istiyoruz. Kamuoyu Balıkesirspor’umuzu desteklesin, aşılamayacak hiçbir engelimiz yok. Ben kamuoyunun desteğinin geleceğine inanıyorum” dedi.

VALİ YAZICI: BEREKETLİ OLUR

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ise “Bugün şehrimizin en üst değeri olan Balıkesirspor’umuz için bir araya geldik.  Şuna inanıyorum eğer hep birlikte küçük büyük demeden el birliğiyle bir işe koşarsak önce yüreklerimizde hissedersek, ardından da bu iş için küçükte olsa bir katkı sunarsak inancımız ve töremiz gereği bunun bereketli sonuçlar getireceğine inanıyorum. 27 yıllık idarecilik hayatımda da bunun onlarca kez örneğini gördüm” dedi.

Bu birlikteliğin sinerji oluşturacağını ifade eden Vali Yazıcı, “8-10 yaşındaki Balıkesirspor taraftarından başlayıp 80 kusur yaşındaki taraftarımızı kadar her düzeydeki her kişinin sahiplendiği bir Balıkesirspor olur ise öncelikle Balıkesirspor oyuncularının ve yöneticilerinin motivasyonu artacak kulübün manevi anlamdaki itici gücü oluşmuş olacak. Buna da ihtiyacımız var. Ardından da maddi problemlerimizi de aşabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

“İNANCIM TAM”

Sorunların aşılacağına inancının tam olduğunu belirten Vali Yazıcı, “Birlik ve beraberlik içerisinde hareket edildiğinde şehrimizin en değerli markalarından olan Balıkesirspor’umuzun herkesin övgüyle bahsedeceği bir takım olacağına inancım tam. Ben de sporu seven birisi olarak her daim Balıkesirspor’un yanında oldum. Bu konuda gücü olanlara da her ortamda fırsat bulduğumda Balıkesirspor markasının aşağılara düşmemesi için katkılarını beklediğimi her ortamda ifade ettim. Zaman zaman bu katkılar oluştu. Özellikle büyükşehir belediye başkanımız ile birlikte şehrin markasını zirvede tutmaya devam edeceğiz. Bu konuda katkı sunacak herkese şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

HIRVATLAR TAKİP ETTİ

Diğer taraftan Balıkesirspor BALTOK’un Hırvat oyuncuları Andrija Vukovic ve Tomislav Glumac’ın toplantıyı ve yapılan konuşmaları yakından takip etmesi gözlerden kaçmadı.