Transfer yasağı ve ekonomik sorunlar derken, yaklaşık iki ay önce Türkiye Futbol Federasyonu aracılığıyla FIFA’dan gelen ceza uyarısı, Balıkesirspor’un ilk gündem maddesi oldu.

İlk on gün bir şekilde gizlenen yazı ortaya çıktığında öğrendik ki Nuno Andre Coelho’nun alacaklarının ödenmesi için Balıkesirspor’a 26 Nisan 2019 tarihine kadar süre veren FIFA, aksi halde 6 puan düşürülmesi cezasının ve 2 tescil dönemi transfer yasağının ‘DERHAL’ uygulanacağı da Balıkesirspor’a bildirmiş.

26 Nisan’dan önceki son birkaç güne kadar gözle görülür bir çaba sarf etmeyen Mustafa Bahçeci başkanlığındaki Balıkesirspor Yönetim Kurulu, 23 Nisan’da yapılan organizasyonla yardım kampanyası başlattı.

Geçtiğimiz hafta, kırmızı-beyazlı taraftarlar, evinin harcamasından veya okul harçlığından tasarruf ettiği paralarla yardım kampanyasına destek verirken, yöneticiler de Aktif Bank ile çözüm yolu aradı. Banka, 260 bin Euro’nun hesaba yatırılması halinde kalan 500 bin Euro’nun kendileri tarafından kredilendirilerek oyuncunun alacağının ödenmesi teklifini kulübe sundu.

26 Nisan’da oyuncunun avukatını 30 kadar kişi aradı. Arayanların büyük çoğunluğu, oyucunun şikayetinde ısrarcı olması halinde Balıkesirspor’un kapanma noktasına geleceği, bu durumda ise oyuncunun para almasının mümkün olmayacağından dem vurup, anlayış bekledi.

İlhan Eker ve Gökhan Gönül ile başlayıp, Beşiktaş’ın Portekizli’si Ricardo Quaresma ile devam edip, Nuno Andre Coelho’ya ulaşan telefon görüşmesinde oyuncunun alacakları yönünden rahat olması istendi.

Ancak bu çabaların hiçbiri sonuç vermedi. Çünkü oyuncuya paranın sıcak yüzü gösterilmedi.

Para ödenmediğine göre Balıkesirspor, FIFA’dan 6 puan silme 2 tescil dönemi transfer yasağı cezalarını yedi. Bu gerçeği bilenler, puan silme cezasının sezon tamamlanmadan uygulanması için dua ediyor. Bu borcun bir de Ulusal Kulüp Lisansı boyutu olacak ki ona da hafızalarımızda şimdiden yer açalım.

Cezanın transfer yasağı için ise ortalıkta atıp tutanlar var. Borç ödendiği gün yasak kalkacakmış. Bu çokbilmişliğe kargalar bile güler. FIFA, sizin keyfinize göre kaldırıp, indirmez.

Karga demişken, “Klavuzunuz karga olmasın” uyarısını sıklıkla yaptığımı hatırlatmakta fayda var.

Nuno Andre Coelho dosyasının gündemi işgal ettiği iki aylık süreçte “o yapılsaydı”, “bu yapılsaydı” diyerek bir yere varmak mümkün değil.

Bu dönemde yapılan veya yapılmayanları, hatta hepsine tüy diken Olağanüstü Genel Kurul kararını iş bilmezlik, beceriksizlik veya yoğurt yeme şekli olarak değerlendirebilirsiniz.

Ancak son birkaç günde kulaktan kulağa yayılanları bu kadar naif kelimelerle nitelemek mümkün değil.

Sokak diyor ki;

Denizli deplasmanında soyunma odasına inen Başkan Bahçeci, açıkladığı 25 bin Lira maç primini gelecek yönetime havale etmiş. Yetmemiş, o ve bazı yöneticiler, yardım kampanyasından toplanan paralardan kendi alacaklarını tahsil etmek istemiş.

Öğrencilerin harçlıklarından, ebeveynlerin çocuklarının rızkından kesip, kırmızı-beyaz sevdasının zor gününde yardım için yatırdığı paralardan oyunculara prim ödenmiş.

Halen kulübün yöneticisi olan kişinin güvenlik şirketi, alacakları için ihtarname göndermiş.

Son cümlelerimin hepsini ‘miş’ ekiyle bitirmemin sebebi, inanmak istemememden başka bir şey olmadığı gibi iddialar, yenilir, yutulur cinsten değil ve açıklama yapılmayı Nuno Andre Coelho dosyasından fazla hak ediyor.

Çünkü taraftar, “Benim yatırdığım para nereye gitti” diye soruyor.

Başka Bahçeci ortaya çıkıp, bu soruya cevap vermedikçe, sorular delirmeye, anlatılan hikayelerin sayı artmaya devam edecek gibi görünüyor.