Yaklaşık 45 günlük görev süresini geride bırakan Balıkesirspor yönetimi bugün yapılacak toplantıda kırmızı-beyazlı taraftarlar ile bir araya gelecek. Soru-cevap şeklinde yapılacağı duyurulan organizasyonda zaman kaybına sebebiyet vermemek için biz de kafamıza takılan bazı konuları bu vesile ile soralım…

Kadir Dağlı başkanlığındaki Balıkesirspor yönetimi, 45 günlük görev süresini tamamladı. Kırmızı-beyazlı camianın uzun süredir başını ağrıtan Nuno Andre Coelho dosyasını çözüme kavuşturarak, 2019-2020 Sezonu’nda da takımın TFF 1. Lig’de mücadele etmesini sağlayan çiçeği burnunda yöneticilerin diğer icraatları ve geleceğe yönelik planları merek ediliyor.

Ekonomik sorunları aşabilmek için şehirden destek arayışına çıkan yöneticilerin bu ziyaretlerden elde ettiği kazanımlar sorgulanırken, transfer tahtasındaki son durumdan Hadise konserine kadar, özellikle sosyal medyada dillendirilen birçok konu ve soru cevap bekliyor.

Yaklaşan yeni sezon öncesinde yaşanan bilgi kirliliğine son vermek isteyen Kadir Dağlı başkanlığındaki yönetim kurulu, bugün saat 19:30’da Balıkesirspor Tesisleri’nde yapılacak toplantıda taraftarlarıyla buluşacak.

Bugün gerçekleşecek toplantıya basın mensupları da davet edildi. Ancak yönetim-taraftar buluşmasında zaman kaybına sebep olmamak adına cevabı merak edilen soruları peşinen soralım.

TRANSFER YASAĞI KALKTI MI?

Balıkesirspor’un Süper Lig’de mücadele eden kadrosunda yer alan oyuncularından Nuno Andre Coelho’nun alacakları zamanında ödenmediği için kırmızı-beyazlı kulübün 6 puanı silinerek 2 tescil dönemi transfer yasağı verildi. Kadir Dağlı başkanlındaki yönetimin ilk icraatı bu borcu ödemek oldu. Ancak aradan bir ay geçmesine rağmen yasağın kaldırıldığına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

O halde soralım; FIFA tarafından Balıkesirspor’a verilen transfer yasağı resmen sona erdi mi? Balkes’in transfer yapabilmesinin önündeki en büyük engel kalktı mı?

TRANSFER TAHTASINDA GÜNCEL DURUM NEDİR?

FIFA tarafından Balıkesirspor’a transfer izni verilmesi, kırmızı-beyazlı kulübün yeni oyuncularla kadrosunu güçlendirmesi için yeterli olmayacak. Çünkü bu kez de transfer tahtasının açılabilmesi için yerli oyuncular ve teknik adamların alacaklarının ödenmesi gerekiyor.

O zaman ikinci sorumuzu da soralım; Balıkesirspor’un transfer tahtasını açabilmesi için kaç oyuncu veya teknik adama ne kadar para ödenmesi gerekiyor?

İDDİALAR DOĞRU MU?

Geçtiğimiz sezonu büyük ekonomik sıkıntılar ile geçiren kırmızı-beyazlı ekibin birçok oyuncusu henüz son maç oynanmadan şehri terk ederek, sözleşmesini fesih etti. Kadir Dağlı başkanlığındaki çiçeği burnunda yönetim, göreve gelmesiyle birlikte görüştüğü bazı oyuncuları ikna ederek Afyonkarahisar kampına katılmamalarını sağladı.

Ancak bu oyuncuların Ağustos ayında ödeme yapılması şartıyla kampa dahil olduğu, aksi halde sezon başlamadan önce takımdan ayrılacağı iddia ediliyor. Bu iddialar doğru mudur?

ALİ TANDOĞAN’IN DURUMU NEDİR?

Benzer bir iddia da takımın teknik patronu olarak anlaşma sağlanan Ali Tandoğan için konuşuluyor. Takımın yapısını ve ekonomik sorunları bilen Ali Tandoğan’ın transfer yapılması şartıyla kırmızı-beyazlı kulübün teklifini kabul ettiği, bunun gerçekleşmemesi halinde ise sezon başlamadan önce yolların ayrılacağını iddia ediliyor. Genç teknik adamla resmi sözleşme imzalanmaması da sor işaretlerini sayısını arttırıyor.

O halde soralım; Balıkesirspor’un transfer tahtasını açamaması durumunda da Ali Tandoğan, kırmızı-beyazlı takımın başında olacak mı?

TEKNİK SORUMLU KİM OLACAK?

Ali Tandoğan’ın her şart altında göreve devam etmesi halinde bile Balıkesirspor’un teknik sorumlu problemi çözülmüyor. Çünkü TFF 1. Lig ekiplerinde teknik sorumlu olarak görev yapacak teknik damların UEFA Pro Lisans sahibi olması gerekiyor. Ali Tandoğan’ın lisansı yeterli gelmediği için kırmızı-beyazlı ekibin bu sorunu çözmesi için UEFA Pro Lisans sahibi bir teknik adamla mutlaka anlaşma sağlaması gerekiyor.

Bu da soruyu beraberinde getiriyor; Balıkesirspor’un 2019-2020 Sezonu’ndaki teknik sorumlusu kim olacak?

SAHALARIN DURUMU NASIL?

Balıkesirspor’un sezon boyunca kullandığı antrenman sahalarının şartları ve yetersizliği herkesçe biliniyor. Antrenmanlarının büyük çoğunluğunu sentetik sahada yapmak zorunda kalan kırmızı-beyazlı oyuncular, ciddi sakatlık endişesi yaşarken, çalışmalardaki hareketlerini kısıtlıyor. Bu da maç performanslarına direk olarak etki ediyor.

Bu durumu da öğrenmekte fayda olduğuna göre; Maçların olmadığı dönemde antrenman sahalarındaki sorunların giderilmesi için herhangi bir çalışma yapıldı mı? Yoksa yeni sezonda da İsmail Akçay Tesisleri’ni kullanabilmek için kırk takla mı atılacak?

EKSİKLER GİDERİLDİ Mİ?

Türkiye Futbol Federasyonu, mali ve idari kriterler ile sorguladığı kulüpleri Finansal Fair-Play Kurallarına uymaya zorluyor. Bu değerlendirmeler sonunda kulüplere UEFA veya Ulusal Kulüp Lisansı veren federasyon, şartları yerine getiremeyen kulüplere ise puan silme veya para cezası uyguluyor.

2017-2018 Sezonu Ulusal Kulüp Lisansı değerlendirmelerinde sınıfı geçemeyen Balıkesirspor, bir yerde sezona -3 puanla başladı. Bu yıl da Mart ayında başlayan lisans başvurularının ilk değerlendirmesinde yeterli bulunmayan Balıkesirspor, ikinci incelemenin sonucunu bekliyor.

Bir soru da buradan çıkaralım; Türkiye Futbol Federasyonu Kulüp Lisans Kurulu’nun Balıkesirspor’la ilgili ilk değerlendirmesinde tespit edilen eksikler nelerdir? Bu noksanların giderilmesi için hangi çalışmalar yapılmıştır? Balıkesirspor, Ulusal Kulüp Lisansı’nı alabilecek mi?

MALİYETİ NE KADAR?

Ekonomik sorunları aşmak için yoğun çaba harcayan Balıkesirspor’un çiçeği burnunda yöneticileri, 14 Eylül’de yapılacak Hadise konseri ile kırmızı-beyazlı kulübe kaynak sağlamayı amaçlıyor.

Bu hususta yorum yapmadan önce soralım; Hadise konserinin maliyeti nedir? Konser için kaç bilet satılması planlandı? Hedeflenen gelir ne kadar?

ORİJİNAL LOGO HANGİSİ?

Balıkesirspor logosu ile ilgili yıllardır süren karışıklık halen devam ediyor. Bunun temelinde de hangi akla hizmet yapıldığı bilinmeyen iki ayrı marka tescili ve bu işlemlerde yatan logolar yatıyor. Tescil belgelerine göre kırmızı-beyazlı kulübün iki yarı logosu bulunuyor.

Bu kargaşayı çözmesi beklenen kulüp yönetimi ise 25 Haziran’da basın mensuplarına gönderilen mail ile büyük harflerle ‘Balıkesirspor’ yazan logoyu, orijinal logo olarak servis etti. Ancak 18 Temmuz’da ise diğer logonun yer aldığı marka tescilinin yenilendiği, “Kulübümüz isim hakkı ve orijinal logomuz 10 yıl daha tescillenmiştir” paylaşımı ile duyuruldu.

Böylece şimdilik son sorumuzu da soralım; Balıkesirspor’un orijinal logosu hangisi?