Son sezonlarını ekonomik sorunlar ile boğuşarak geçiren ve geçtiğimiz sezon olduğu gibi 2019-2020 Sezonu’na da transfer engeli ile giren Balıkesirspor, TFF 1. Lig’in şampiyonluk adaylarından Büyükşehir Belediye Erzurumspor’u 2-1 mağlup ederek, haftanın belki de sezonun sürprizini yaptı.

Maça favori olarak çıkan konuk takım ile genç oyunculardan kurulu Balıkesirspor arasındaki farkı ortaya koymak çok da zor değil. Kırmızı-beyazlı ekibin güncel toplam takım değerinin 1 milyon 390 bin Euro olmasına karşılık, Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un orta sahasında görev yapan ve 17 numaralı formayı giyen Emrah Başsan’ın piyasa değerinin 1 milyon 500 bin Euro olması sanırım bu anlamda yeterlidir.

Ama futbol bu, yaşa, tecrübeye veya piyasa değerine bakmıyor. Maç günü kim daha çok isterse, bu uğurda daha az hata yapıp, rakibini hataya zorlarsa o, kazanıyor.

KİM, NE YAPTI?

Rakibin bulduğu tek gol dışında pozisyon hatası yapmayan Balıkesirspor defansında kaleci Andrija Vukovic faktörü, önem arz ediyor. Sağ bek Okan Alkan ve sol bek Doğa İşeri, koridorlarında basmadık alan bırakmadıkları gibi zaman zaman da stoperlerin kademesi girerek, onlara yardımcı oldu.

Takımın stoperleri 20 yaşındaki Kağan Kayalı ve Oğuzhan Çapar, adeta yıllardır bir arada ve üst düzey liglerde oynuyormuş gibi uyum gösterip, Hasan Hatipoğlu’nun pozisyonu dışında hata yapmadılar. Ancak özellikle rakibin arkası dönük kaldığı pozisyonlarda yaptıkları müdahalelerde daha dikkatli ve kontrollü olmaları gerekiyor. Ligin kurt golcüleri, onların bu acemiliğini avantaja çevirmek için her yolu deneyecektir.

Bu ikili önünde görev yapan oyunculardan 20 yaşındaki Serdar Güncü, stoperlere biraz daha yakın oynayıp, adeta üçüncü stoper görüntüsü sergiledi. Bu haliyle geçer not alan genç oyuncunun, özellikle takım arkadaşları atağa çıkarken, kullandığı toplarda daha dikkatli olması ve kolay ama garanti olanı tercih etmesi gerekiyor.

Geçtiğimiz sezonun başarılı isimlerinden Furkan Çil, bu sezon yükü artmasına rağmen, daha özgüvenli ve pozitif oynuyor. Topu geriye doğru kullanmak yerine en kısa yoldan rakip yarı alana taşıma ve atağın olgunlaşmasına yol verme düşüncesinin gelişme kaydettiği görülüyor. Ancak bu gelişmenin kazandırdığı ruh hali, rakip oyuncular ve hakemlerle didişmesine sebep olmasın.

Kırmızı-beyazlı ekibe geri dönmesi bile başlı başına alkışı hak eden Foxi Kethevoama, takımın hücum organizasyonlarına başarıyla yön verdi. Rahmi Anıl Başaran’ın attığı goldeki pası verirken sergilediği ustalığı, ikinci golde yaptığı vuruşta da gösterdi.

Takımın çaylağı unvanını Celal Emir Dede’den devir alan Berkay Aykurt, sahaya çıkarken yaşadığı ürkekliği, dakikalar ilerledikçe üzerinden attı. Maçın ikinci bölümünde daha verimli olan 18 yaşındaki oyuncu görev yaptığı 70 dakika boyunca sırıtmadan mücadele etti.

HASTASIYIZ DEDEEEE!

Geçtiğimiz sezonun çaylağı Celal Emir Dede, Balıkesirspor-Büyükşehir Belediye Erzurumspor karşılaşmasının en çok alkış alan ismi oldu. Kırmızı-beyazlıların güvenini arttıran ilk gol pozisyonunda taşıdığı topu, 5 dakika sonra bir kez daha gol pozisyonundaki arkadaşlarıyla buluşturdu.

Henüz 18 yaşındaki Celal Emir Dede’nin geçen sezona göre oldukça aşama kaydettiğini herkes görmüştür. Hırsı, mücadelesi, yeteneği ve top kazanma azminin yanı sıra ortaya koyduğu sempatik tavırlar, kendisini kısa sürede 10KolikleR’in sevgilisi yapar ve yakında “Hastasıyız Dedeeee” diye bağırmaya başlarlar.

O zaman belki beni duyamaz diye şimdiden yazayım, topu taç çizgisine paralel taşımak yerine direk kaleye yönelmeyi seçerse, rakibini taç çizgisine sıkıştırmaya alışık savunmacıların ezberini bozar, bu da işini kolaylaştırır. Gerisini yapacak kabiliyetleri fazlasıyla var.

Balkes’in ilk golüne imza atan Rahmi Anıl Başaran, aslında geç kalmış bir gol sevinci yaşadı. Bundan kastım, ilk tehlikeli atakta istediği kafa vuruşunu yapamamış olması değil. 19 yaşındaki oyuncu, altyapıda forma giydiği ilk yıllarda iyi bir ivme sergilemesine rağmen, U21 Takımı’nın şampiyon olduğu 2017-2018 Sezonu’nun ikinci bölümünde grafiği yataya döndü.

A Takım ve U21 Takımı arasında gidip gelmesinin yanı sıra, her fırsatta santrfor eksikliğinden söz eden Balkes’in eski teknik sorumlusu Giray Bulak’a defalarca “Rahmi Anıl Başaran var” dememe rağmen, onun “Henüz erken” demesi de bunda etken oldu. Neyse, geç olsun da güç olmasın…

Balıkesirspor’un teknik patronu Ali Tandoğan, takımını olumlu yönlendirirken, özellikle gollerin ardından sergilediği tavırlarla, futbol oynadığı dönemlerde ortaya koyduğu kazanma azminden hiçbir şey kaybetmediğini de ispatladı.

Sonuç olarak Balıkesirspor, çok değerli 3 puandan ziyade ortaya koyduğu pozitif futbol anlayışı, oyuncuların yardımlaşma isteği ve takım olma duygusunun öne çıkması ile taraflı-tarafsız tüm futbolseverlerin sempatisini şimdiden kazandı.

AYAKLAR YERE BASSIN!

Bu tablonun bozulmaması ve sempatinin sinerjiye dönüşmesi için ayakların yere basması gerekiyor. Bunun için de şımarmadan, daha çok çalışmak lazım. Tüm bunlar, geçtiğimiz sezon Eskişehirspor’un yakaladığı sinerjiyi tekrar etmek için yeter mi? Elbette yetmez…

Her türlü olumsuzluğa rağmen, tribündeki varlığını fazlasıyla hissettiren 10KolikleR’in bitip tükenmeyen bilmeyen tezahüratları da bu sinerjiyi sağlamaya yetmez.

Sahada mücadele edenler ve onların ateşleyici gücü 10KolikleR’in enerjisine şehrin diğer paydaşları olan, bürokratlar, siyasetçiler, iş adamları, sivil toplum kuruluşları ve Balıkesir halkı ortak olursa, istediğimiz sinerji ortaya çıkar ve 18-19 yaşındaki memleket çocuklarının akıttığı ter, karşılığını bulur.