Sıkıntılı bir sezonu geride bırakan Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Balıkesirspor’da yeni yönetim sorunları çözmeye çalışırken, kırmızı-beyazlı ekibin oyuncu kadrosu da her geçen gün erimeye devam ediyor.

Spor Toto 1. Lig 2018-2019 Sezonu’nun sona ermesiyle birlikte birçok oyuncusu takıma veda eden Balıkesirspor’da son olarak kaleci Atilla Özmen ile sol bek oyuncusu Doğa İşeri de alacaklarını gerekçe göstererek, sözleşmelerini fesih etti.

Kırmızı-beyazlı ekipte gemiyi ilk terk eden isimler yabancı oyuncuları Steve Beleck ve Mahatma Otoo oldu. Bu oyuncularla birlikte sezonun son maçı oynanmadan şehri terk eden Foxi Kethevoama ise henüz sözleşmesini fesih etmese de Türkiye Futbol Federasyonu nezdinde gerekli işlemler başlatmış bulunuyor.

Sözleşmesini fesih eden oyuncular silsilesi Nizamettin Çalışkan ile başlayıp, Mehmet Boztepe ile devam etti. Balıkesirspor ile yollarını resmi olarak ayıran son oyuncular ise Atilla Özmen ve Doğa İşeri oldu.

Böylece kırmızı-beyazlı kulübün Türkiye Futbol Federasyonu Bilgi Bankası’ndaki oyuncu sayısı 19’a düştü. İlk bakışta, son olarak altyapı oyuncularından yapılan takviyeler ile bu rakam yeterli gibi görünse de tablo çok iç açıcı değil. Çünkü listede görünen oyuncular arasında yer alan önemli isimlerin sözleşmeleri de 31 Mayıs 2019 tarihi itibariyle sona ermiş görünüyor.

Türkiye Futbol Federasyonu verilerine göre sözleşmesi 31 Mayıs’ta sona eren oyuncuların başında Hırvat kaleci Andrija Vukovic yer alırken, Cumali Bişi, Cüneyt Köz, Muhammed Ali Doğan ve Okan Alkan da aynı durumda bulunuyor.

6 YENİ PROFESYONEL İMZA

Geçtiğimiz sezon zaman zaman forma şansı bulan genç oyuncularından Asil Kaan Eryılmaz ve Rahmi Anıl Başaran ile sözleşme yenileyen Balıkesirspor, altyapıda mücadele eden oyuncularından Emirhan Çakır, Yiğithan Kır, Berkay Türk,  İbrahim Burak Doğan, Kuban Altınbudak ve Emre Şahin’i de profesyonel yaptı.

KAFALAR KARIŞTI

Ancak geçtiğimiz sezonun büyük bölümünde sakatlık nedeniyle sahalardan uzak kalan Oğuzhan Çapar ve sezonun son haftasında oynanan Hatayspor karşılaşmasının 77. dakikasında oyuna dahil olan Ömer Tayyib Karaduman’ın 31 Mayıs’ta sona eren sözleşmelerinin diğer genç oyuncular ile birlikte yenilenmemesi kafaları karıştırdı.

ÇAĞATAY VATAN’IN DURUMU

Diğer taraftan geçtiğimiz sezon kiralık olarak gittiği Kırşehir Belediyespor’da forma şansı bulamayan ve devre arasında geriye dönen Çağatay Vatan’ın Balıkesirspor ile olan sözleşmesi de 31 Mayıs 2019 tarihi itibariyle sona erdi. Gelecek sezon kadro sıkıntısı yaşayacağı aşikar olan kırmızı-beyazlıların bu oyuncunun durumunu da bir an önce sonuçlandırması gerekiyor.