FOLKART TSYD Ege Kupası karşılaşmasında mağlup olduğu Altınordu ile sezonun ilk müsabakasında karşı karşıya gelen Balıkesirspor Baltok, Spor Toto 1. Lig 2018-2019 Sezonu’na 1 puanla başladı.

Atatürk Stadı’nın zeminin yenilenmesi çalışmalarının devam etmesi nedeniyle Akhisar’da oynanan karşılaşmada Balıkesirspor Baltok, genel olarak iyi bir görüntü sergiledi. Kırmızı-beyazlı ekibin oyunun ikin 45 dakikasında oyunun kontrolünü elinde bulundurması iyi bir hazırlık süreci geçirildiğinin göstergesi oldu.

Ligin genç ekipleri arasında olan Altınordu karşısına 26,3 yaş ortalamasına sahip ilk onbirle başlayan Balıkesirspor Baltok, ilk 10 dakikadaki orta saha mücadelesinin ardından topa daha fazla sahip olmaya başladı. Yaklaşık 15 dakika süren bu üstünlüğün ardından dengeyi sağlayan Altınordu, Kemal Rüzgar’la gole fazlasıyla yaklaştı.

Kaleci Vukovic’in de tecrübesiyle rakibine gol şansı vermeyen kırmızı-beyazlılar, ilk yarının son bölümünde rakibinin baskısını kırarak, topu ileriye taşımayı başardı ve soyunma odasına golsüz eşitlikle girildi.

Müsabakanın ikinci yarısına daha iyi başlayan, topu ayağında daha fazla tutan, böylece de oyunu yönlendiren takım, Balıkesirspor Baltok oldu. İlerleyen dakikalardan fiziksel nedenlerle oyundan düşmesini beklediğim kırmızı-beyazlı oyuncular, beni fazlasıyla yanılttı.

Karşılaşmanın 58’inci dakikasında Nizamettin Çalışkan ve Furkan Çil’i saha kenarına alan Balıkesirspor Baltok Teknik Sorumlusu Giray Bulak, Muhammed Ali Doğan ve Uğur Aygören’i oyuna dahil ederek, orta sahasını daha da güçlendirdi.

Bu değişikliklerle göze hoş görünen oyununu sürdürmeye devam eden Balıkesirspor Baltok, gol pozisyonu üretmek de ise oldukça zorlandı. Buna rağmen, özellikle müsabakanın ikinci bölümünde rakibine pozisyon üretme şansı vermeyen Balkes, 3 puanla ayrılabileceği sezonun ilk karşılaşmasında 1 puanla yetinmek zorunda kaldı.

Maçın geneline bakacak olursak, geçtiğimiz sezon birçok karşılaşmada ve yeni sezon öncesi oynanan hazırlık karşılaşmalarında yapılan bireysel hatalar, Altınordu karşısında yapılmadı. Aksine oyuncuların birbiriyle olan yardımlaşma isteği üst düzeydeydi.

Ancak, geçtiğimiz sezon da saha içerisinde yaşanan sorunların başında gelen, topun üçüncü bölgede daha fazla ayakta tutulması, net gol pozisyonlarının hazırlanması, bulunan az sayıdaki pozisyonda doğru vuruşların yapılamaması sorunu devam ediyor.

Oyuncuların bireysel performanslarına bakacak olursak, Vukovic, her zamanki edasıyla ‘Kale emin ellerde’ mesajını veriyor. Sağ kanatta zaman zaman Yusuf Acer karşısında zorlanan Okan Alkan, Uğur Aygören’in oyuna dahil olmasıyla rahatladı ve etkili bir şekilde ataklara katıldı.

Stoperler Oğuz Yılmaz ve Cüneyt Köz, belki de ilk kez bu kadar uyumlu bir doksan dakika tamamladı. Özellikle topu oyuna sokarken yapılan ve rakibi gol pozisyonuna sokan hataları yapmadılar. Cüneyt Köz’ün her iki devre attığı birer pas var ki kelimenin tam anlamıyla ‘First Class’ oldu.

Kaptan Bülent Cevahir, defansif anlamda oldukça başarılı olduğu sol kanadı ofansif anlamda da olumlu kullanmaya başladı. Bu da hem oyuncunun öz güvenini artırıyor hem de Balıkesirspor Baltok’a hücum zenginliği sağlıyor.

Cumali Bişi, oyun alanın her bölümünde rakibine basıyor. Bunu yaparken de yapmış olmak için değil tabiri caizse rakibini ısırarak yapıyor. Oyunun kritik anlarında yaptığı müdahaleler kart görmesine sebep olsa bile rakibin kaleden uzak kalmasını sağladı.

Oyun anlayışı her geçen gün bir adım daha ileriye taşıyan Furkan Çil, Nizamettin Çalışkan’la birlikte topun rakip alana doğru şekilde taşınmasını sağladı. Her iki oyuncu da oyunda kaldıkları sürede Altınordu’nun çalışkan orta saha oyuncularının oyunu yönlendirmesine izin vermedi.

Her iki kanadı da değişerek kullanan Sedat Şahintürk, ofansif anlamda Balıkesirspor Baltok’un en etkili silahı olarak göze çarptı. Özellikle ceza alanı ön çizgisi civarından yaptığı vuruşlarla gol arayan genç oyuncunun bu anlayışı rakipleri tarafından ezberlendi. Bu nedenle alternatif oyun anlayışları geliştirmek zorunda olan genç oyuncunun arkasında oynayan sağ bekine yardım etmek zorunda olduğunu da unutmaması gerekiyor.

Altınordu karşısındaki Balıkesirspor Baltok’un en vasat isimleri Mahatma Otoo ve Steve Beleck olarak göründü.

Futbolun klişe olan ‘Bazı oyuncular, geç form tutar’ deyişinin bu oyuncular için de geçerli olmasını umuyorum. Alışılmış santrfor görüntüsünde uzak, çok da net gol vuruşları olmayan Steve Beleck’le skor üretmek kolay değil. Buna karşılık geçtiğimiz sezon birçok maçta takımı taşıyan Mahatma Otoo’nun acilen bildiğimiz formuna kavuşması gerekiyor.

Geçtiğimiz sezonun kadrosundan önemli oyuncuları kaybeden Altınordu ise yeni transferleriyle, yen bir oyun düzeni oluşturmaya çalışıyor. Bu çabanın sonuç vermesi 4-5 hafta daha sürecektir. Sonrasında birçok takımın canını yakacağını düşündüğüm Altınordu’nun ilerleyen haftalardaki en büyük sıkıntısı kısıtlı kadrosu içerisinde alternatif üretmek olabilir.

Karşılaşmanın hakemi Burak Şeker ve arkadaşları genel olarak başarılı bir yönetim tarzı sergiledi. Burak Şeker, genel olarak standart ve doğru kararlar verirken, birkaç pozisyona uzak kalması verdiği kararın inandırıcılığını azalttı. Oyunu fazla kesmeden, akıcılık kazandırmaya çalışan Burak Şeker, kartlarını da ekonomik ve doğru kullandı.