Balıkesir 2. Amatör Küme 2018-2019 Sezonu kura çekimi yapıldı. Merkez, Marmara ve Körfez olarak 3 bölgede toplam 6 grupta, 36 takımın mücadele edeceği 2. Amatör Küme müsabakaları 17 Şubat’ta oynanacak karşılaşmalar ile başlayacak.

Kurtdereli Spor Salonu’nda yapılan kura çekimine Balıkesir ASKF Genel Sekreteri Ertunç İşbay, Balıkesir ASKF Başkan Yardımcısı Ezel Ergün, Balıkesir İl Futbol temsilcisi Erol Kılıç ASKF Balıkesir Yönetim Kurulu Üyeleri Raşit Ataş ve Taner Güven, Balıkesir Futbol Saha Komiserleri Derneği Başkanı Ali Hikmet Akkaş’ın yanı sıra kulüp temsilcileri katıldı.

Balıkesir İl Futbol Temsilcisi Erol Kılıç kulüp temsilcilerine kura çekimi öncesi bilgilendirmelerde bulundu. 2. Amatör Küme Statüsü hakkında bilgiler veren Kılıç, hakem ataması yapıldıktan sonra müsabakaya çıkmayan takımların çıkmadıkları karşılaşmanın hakem ve personel giderlerini 15 günde içinde ödemeleri gerekeceğini belirtti.

Takımların, 2. Amatör Küme’de 18 kişilik müsabaka isim listesine (1989) yaşı büyük en fazla futbolcu yazılabileceğini dile getiren Balıkesir İl Futbol Temsilcisi Erol Kılıç, “2. Amatör Küme’de yaşı büyük futbolcu 6’dan fazla yazılırsa takım hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilecektir. Aynı kategoride üç defa dokuz kişiden az bir kadro ile müsabakaya gelen takım ligden ihraç edilecektir. Ayrıca müsabakaya bir defa gelmeyen takım iki defa da dokuz kişiden az bir kadroyla gelirse ligden ihraç edilecek” dedi.

Bölgesel Amatör Lig, Süper Amatör ve 1. Amatör Küme’de uygulanan yaşı küçük futbolcu uygulamasının 2. Amatör Küme’de yapılmayacağını ifade eden Erol Kılıç, “Yaşı küçük futbolcu yazılmaması hükmen mağlubiyet nedeni olmaz. İkinci Amatör’de 2004 ve daha küçük doğumlu futbolcular oynayamaz” dedi.

TAKIMLAR HAKEM VE PERSONEL ÜCRETİ ÖDEYECEK

Yeni sezonla birlikte maça çıkmayan takımların yaşayacağı sorunların da altını çizen Erol Kılıç, “Ayrıca hakem ataması yapılıp müsabakaya çıkmayan takımlar çıkmadıkları müsabakaların hakem ve personel giderleri toplamı o takımdan en geç 15 gün içinde tahsil edilecek. TFF talimatıyla bu kulüplerin lisans işlemleri hakem ve personel giderleri ödeninceye kadar yapılmayacak. Büyükler kategorilerinde 350 lira ödeme yapacaklar” dedi.

Lige katılacak tüm takımlara başarı dileyen Erol Kılıç, “2. Amatör Küme’de mücadele eden takımlar, en az bir altyapı kategorisinde lige katılmak ve katıldıkları ligleri tamamlamak zorundadır. Katılmayan kulüp, şampiyonluk halinde bir üst lige alınmaz. Bu kuralları hatırlattıktan sonra tüm takımlarımıza başarılar diliyor kazasız, belasız, kavga ve gürültünün olmadığı bir sezon temenni ediyorum” dedi.

Konuşmanın ardından kura çekimine geçildi. Merkezde 20 takım 3 gruba Marmara’da 11 takım 2 gruba körfezde ise 5 takım tek gruba ayrıldı.

MERKEZ 3 GRUBA AYRILDI
  1. Amatör Küme Merkez A, B ve C  Grupları’nda 2018-2019 sezonunda 20 takım mücadele edecek.  Yapılan kura çekimine göre A ve B Grubu’nda 7, C Grubu’nda ise 6 takım mücadele edecek. Gruplar ise şu şekilde belirlendi;

Mekrez A Grubu; Esnafspor, Çandırspor, Balatlıspor, Babaköyspor, Pamukçu Belediyespor, Kocaavşarspor, Balıklıspor

Merkez B Grubu; Pınarspor, Köylüköyüspor, Osmaniyespor, Atköyspor, Karamanköyspor, Kavacıkspor, Yenicespor

Merkez C Grubu; İskele Belediyespor, Harb-İşspor, Büyük Bostancıspor, Çakallarspor, Aslıhan Tepecikspor, Ovaköyspor

MARMARA’DA 2 GRUP
  1. Amatör Küme Marmara’da ise 11 takım 2 gruba ayrıldı. A Grubu’nda 6, B Grubu’nda ise 5 takım yer aldı. Gruplar ise şu şekilde belirlendi;

Marmara A Grubu; 100. Yılspor, Havutçaspor, Gönen Üzümlüspor, Erdek Düzlerspor, Çınarlıgücü

Marmara B Grubu; Kızaksaspor, Musakçaspor, Avşaspor, Bostancıspor, Edincikspor, Ocaklarspor

KÖRFEZ TEK GRUP
  1. Amatör Küme Körfez Grubu’nda ise katılan takım sayısı 5 olduğu için takımlar tek grupta toplandı. Körfez Grubu’nda mücadele edecek takımlar; Bostancı 2017, Çamobaspor, Gazicelalspor, Karagözoğlu İ.Ö.O, Yeni Esnafspor olarak belirlendi.